20.03.2024 07:00 0 MS/Przyroda

Powitanie wiosny. Tradycje, oczekiwania i przemiany natury

Pixabay

Wkrótce, zarówno według kalendarza, jak i astronomicznych wyliczeń, przywitamy pierwszy dzień wiosny. Jest to moment równonocy wiosennej, kiedy Słońce przekracza punkt Barana, oznaczając początek tej radosnej pory roku.

W tym roku, wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej niż zazwyczaj, nadchodząc 20 marca o godzinie 4:07. Jest to moment równonocy wiosennej, kiedy Słońce przekracza punkt Barana, oznaczając początek tej radosnej pory roku.

Jednakże przyroda nie zawsze koresponduje z naszymi oczekiwaniami. Tak było w ostatnich dniach, kiedy odchodząca pora roku przypomniała nam, że zima jeszcze nie odpuściła - chłodem, nocnymi mrozami i opadami śniegu.

Wiosna kalendarzowa, której początek został ustalony na 21 marca, będzie trwać do 21 czerwca. Jest to stała data, ułatwiająca porównania meteorologiczne prowadzone w różnych częściach globu.

Zmiana pór roku to nie tylko zmiana w przyrodzie, ale także czas obchodzenia różnych tradycji. Jednymi z nich są obrzędy topienia kukiełek Marzanny w rzekach oraz obchody "Dnia Wagarowicza" przez uczniów i studentów.

Choć pogoda może być nieco kapryśna, pierwszy dzień wiosny to zapowiedź cieplejszych dni, kwitnących kwiatów i dłuższych dni. Cieszmy się więc z nadejścia wiosny i gotujmy się na przyjęcie nowego sezonu z otwartymi ramionami i radością w sercu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...