18.03.2024 10:00 0 MS/Policja
Hasło "Z TRAMWAJEM NIE MASZ SZANS" stało się przewodnim komunikatem skierowanym głównie do pieszych, których bezpieczeństwo na drodze często pozostaje zagrożone. W odpowiedzi na tę problematykę, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy przygotowała specjalny spot profilaktyczny, mający na celu uświadomienie pieszym, że nie posiadają pierwszeństwa przed tramwajem podczas wchodzenia na torowisko.
Spot, w ramach akcji "Na Drodze – Patrz i Słuchaj", noszący właśnie tytuł "Z TRAMWAJEM NIE MASZ SZANS", został stworzony przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Statystyki za rok 2023 pokazują, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego miało miejsce aż 795 wypadków drogowych, w których życie straciło 108 osób (w tym 36 pieszych), a 874 zostały ranne. Zdarzenia, w których pieszy był winny, wyniosły 51, z czego większość polegała na nieostrożnym wejściu na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem.
Głównym celem akcji jest uświadomienie pieszym obowiązujących przepisów drogowych, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Przypomina się również, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.
Ponadto, policja apeluje o odpowiedzialne korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Często winę za wypadek ponoszący motorniczy, jednakże ważne jest zwrócenie uwagi na zachowanie samego pieszego, który nie zawsze dba o swoje bezpieczeństwo, przechodząc w miejscach niedozwolonych lub będąc skoncentrowanym na ekranie telefonu.
Akcja profilaktyczna "Z TRAMWAJEM NIE MASZ SZANS" ma na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości pieszych oraz minimalizację liczby wypadków drogowych, które często mogą być skutkiem braku ostrożności i znajomości przepisów przez uczestników ruchu drogowego.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.