12.03.2024 10:02 0 MS/GUS

Alert bezpieczeństwa. Oszuści podszywają się pod ankieterów GUS

Pixabay

Trwa aktualnie groźna kampania phishingowa, której celem jest wyłudzenie informacji osobistych od respondentów, podszywając się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Oszuści, pod pretekstem prowadzenia badań statystycznych, próbują uzyskać poufne dane, takie jak numery kont bankowych, dane osobowe czy informacje finansowe.

Należy podkreślić, że ankieterzy GUS nigdy nie proszą o podanie danych dowodu osobistego, danych bankowych ani nie zbierają żadnych opłat finansowych. Ponadto, nie proszą o przekazywanie pieniędzy ani dokonywanie wpłat na rachunki bankowe.

Czym jest phishing?

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

Nazwa phishing budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych (np. poprzez „metodę na BLIKa”). 

Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe.

Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?

Osoba przeprowadzająca badanie statystyczne zobowiązana jest do podania swojego imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondentów). Warto również pamiętać, że można sprawdzić aktualne badania statystyczne prowadzone przez GUS na oficjalnej stronie internetowej urzędu.

Jeśli otrzymasz podejrzany telefon od osoby podającej się za ankietera GUS, zalecamy:

Sprawdzenie na oficjalnej stronie GUS, czy rzeczywiście prowadzone są obecnie badania ankietowe.

Weryfikację tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc bezpośrednio do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną.

Umówienie się na inny termin przeprowadzenia badania lub zażądanie przeprowadzenia badania we własnym domu w bezpośrednim kontakcie z ankieterem.

W przypadku podejrzanych SMS-ów lub rozmów telefonicznych zachęcamy do zgłoszenia incydentu na stronie CSIRT NASK. Pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie oraz ochronie naszych danych osobowych przed oszustami internetowymi.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...