08.03.2024 06:57 0 MS

Ulice, place, parki. Nazwiska tych sławnych kobiet zdobią elementy miejskiej infrastruktury

Fot. PWN.pl

Naukowczynie, pisarki, poetki, badaczki. W historii Polski i regionu zapisało się wiele wybitnych kobiet. Które uczczono nazwaniem ulic ich imieniem? Przyglądamy się ulicom, parkom i innym elementom miejskiej infrastruktury.

Jedna z najwybitniejszych chemiczek w historii. Odkrywczyni nowych pierwiastków i zdobywczyni dwóch nagród Nobla. To oczywiście Maria Skłodowska-Curie, polsko-francuska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną.

W Starogardzie Gdańskim ma ulicę oraz Liceum Ogólnokształcące swojego imienia.

Nieco dalej na południe od niej biegną ulice nazwane na cześć dwóch wybitnych poetek.

Maria Konopnicka to polska poetka i nowelistka. Jest jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Znana z utworów zarówno poważnych, jak "Rota", jak i wierszyków dla dzieci, na przykład "Stefek Burczymuchua". Kojarzona jest z bajek, jak choćby "O krasnoludkach i o sierotce Marysi".

Fot. screen.

Ulica ochrzczona jej imieniem biegnie niedaleko ulicy im. Mickiewicza.

Dalej na południe biegnie ulica Elizy Orzeszkowej. To jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Znana jest przede wszystkim jako autorka powieści "Nad Niemnem", ale pisała również publicystykę.

Jej utwory przetłumaczono na wiele języków świata.

Ponieważ Eliza Orzeszkowa interesowała się kwestią kobiecą nazywano ją „polską George Sand”. W swoich utworach zachęcała kobiety do pracy nad sobą, upowszechniała również znaczenie rozwoju tzw. tradycyjnego ruchu emancypacyjnego.

W powiecie tczewskim również znajdują się ulice nazwane na cześć płci pięknej:

Hanna Hass. Jej imieniem nazwano jedną z ulic na Suchostrzygach wzdłuż Milenu.

Królowa Marysienka - Sobieska. Starosta gniewski w latach 1696-1699. Żona króla Polski Jana III Sobieskiego.

W bok od ulicy Królowej Marysienki znajduje się ulica Królowej Bony. Żony Zygmunta Starego, włoszki, dzięki której zawdzięczamy włoszczyznę. Nie taką, jak sobie wyobrażamy, ale z brokułem, kapustą itd. \

Na Osiedlu Witosa- Górki wjeżdżamy na ulicę Anny Łajming. Pisarka kaszubska, w okresie międzywojennym związana z Tczewem. Autorka wspomnień (m.in. o naszym mieście), a także powieści, skeczy i sztuk teatralnych. Od 1973 roku członkini Związku Literatów Polskich, laureatka Pomorskiego Nobla, czyli Medalu Stolema. Matka profesora Włodzimierza Łajminga.

Również na Górkach dojdziemy do ulicy Gabryjeli Zapolskiej. Jej nasłynniejsza powieść to "Moralność Pani Dulskiej"

.

Fot. PWN.pl

Na Bulwarze Nadwiślańskim przechadzamy się ulicą Małgorzaty Samborówny, zwana też Małgorzata Sambiria, córka Sambora II, władcy omorskiego. Małgorzata w podaniach holsztyńskich i pomorskich nazywana była też Czarną Gretą.

Fot. wikipedia.pl

W Gniewie jest całe osiedle na cześć gniewskiej poetki i działaczki społecznej żyjącej w latach 1911-2004 Wiktorii Sidorowicz. Od 1928 roku działaczka ruchu ludowego. Członek Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”. Przyczyniła się do utworzenia pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Gronowie Uniwersytetu Powszechnego mającego na celu popularyzację wiedzy oraz rozwijanie aktywności kulturowej. Swoje prace zebrała w zbiorze poetyckim pt.”Wiersze znad Wisły i Wierzycy". Wiersz „Hymn Młodych Halerczyków”, stał się hymnem gniewskiego gimnazjum.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...