Na drogach zdarzają się niebezpieczne wypadki z udziałem zwierząt. Często przyczyną jest szybko zapadający zmrok oraz opady atmosferyczne. Takie zdarzenia drogowe mogą być poważne w skutkach. Jak uniknąć wypadku z dzikim zwierzęciem?
Policja przypomina, że „zdejmując nogę z gazu” przyczynimy się do bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i zwierząt.
— Podczas podróży drogami biegnącymi przez tereny leśne, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Rozglądajmy się za znakami ostrzegającymi o zwierzynie na tych odcinkach dróg, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.
— Jeśli zobaczymy dzikie zwierzę przy drodze, koniecznie należy zwolnić, a najlepiej zatrzymać się. Zwierzę może być gotowe do przejścia, więc nie próbujmy na siłę wyprzedzać go.
— Pamiętajmy, że zwierzęta często przemieszczają się w stadach. Jeżeli zobaczymy jednego dzika, albo sarnę, to za nimi mogą podążać następne.
— Przede wszystkim dostosowujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Zbyt duża prędkość ogranicza możliwości manewru i wydłuża drogę hamowania.
— Od razu po kolizji z dzikim zwierzęciem należy włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt.
— Niezwłocznie udzielmy pomocy osobom rannym, a także zawiadomić odpowiednie służby pomocowe. Pamiętajmy również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia. Nie należy go w ogóle dotykać, gdyż może przenosić różne choroby.
Policja apeluje o ograniczenie prędkości. Pamiętajmy, że w rejonie leśnym możliwość nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest wysokie.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.