05.02.2024 12:46 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Zmiany na rynku pracy, takie jak podwyżka płacy minimalnej, większa liczba pracowników z zagranicy czy istnienie zupełnie nowych zawodów sprawiają, że wiele osób decyduje się na przebranżowienie. W jakich zawodach najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie i jakie umiejętności będą przydatne na rynku pracy?
Pojawienie się sztucznej inteligencji czy ciągle postępująca automatyzacja oznacza, że za jakiś czas niektóre zawody mogą całkowicie zniknąć z rynku pracy. Według badań World Economic Forum zawody przyszłości, które będą wykonywać przedstawiciele obecnego, młodego pokolenia na razie w ogóle nie istnieją albo są jeszcze bardzo niszowe. Warto więc rozwijać swoje zainteresowania i nabywać umiejętności, które będą unikatowe i pozwolą wyróżnić się na rynku pracy, a jednocześnie trudno je będzie zastąpić np. maszynom. Przydatna w wielu zawodach będzie znajomość języków obcych, zwłaszcza tych bardziej egzotycznych jak chiński, arabski czy norweski, a także umiejętność analizy danych, audytu, zarządzania strategicznego, wiedza na temat cyberbezpieczeństwa czy znajomość mediów społecznościowych i zasad pozycjonowania w Internecie.
Według raportu "Zintegrowana strategia umiejętności 2030" opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na przyszłym rynku pracy ważne będą takie umiejętności, jak gotowość do uczenia się, myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów. Chociaż wiedza i doświadczenie wciąż są podstawowymi kryteriami w zatrudnianiu pracowników, to coraz większą wagę przywiązuje się do tzw. umiejętności miękkich. Liczy się dobra współpraca w zespole, kreatywność czy łatwe dostosowanie się do zmian na rynku pracy, a także elastyczność i umiejętność pracy w międzynarodowych zespołach. Niezwykle istotna jest też umiejętność przekonania innych do swoich pomysłów konsekwencja, przedsiębiorczość, systematyczność, cierpliwość i takie zaplanowanie pracy, aby jak najszybciej osiągnąć wyznaczony cel, a jednocześnie wyjść poza schemat i wymyślić nowe rozwiązania. Pracownik powinien też być samodzielny i dobrze sobie radzić w pracy pod presją czasu. Cenna jest też umiejętność przywództwa czy dobre radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.
Według Business Insider do zawodów przyszłości należą m.in. inżynier terraformacji, specjalista od etyki AI i edycji genów, technolog żywności, specjalista od zmian klimatu, kontroler ruchu dronów, a także np. psychologowie i psychiatrzy. Firmy stawiają na zdalną obsługę klientów i sprzedaż swoich produktów w Internecie, co oznacza, że pracę znajdą marketingowcy, przedstawiciele handlowi, kurierzy, pracownicy centrów logistycznych czy osoby specjalizujące się w tworzeniu stron internetowych. Poszukiwani są również pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką odnawialną oraz nanotechnologią. Cały czas poszukiwanie będą też osoby w zawodach medycznych. Przeglądając oferty pracy widać też wyraźnie, że na wiele ofert pracy w całej Polsce mogą liczyć np. operatorzy wózka widłowego, księgowi czy programiści. Chociaż ekspertów z Gowork.pl na rynku pracy pojawia się wiele nowych zawodów, to do łask wracają też takie profesje jak stolarz, szewc, spawacz, dekarz, piekarz i cukiernik czy mechanik samochodowy.