29.11.2023 11:19 0 MW/UG w Tczewie

Powiało chłodem, a może nadzieją? Wójt gminy Tczew zamraża ceny opłat za wywóz śmieci

Fot. UG Tczew

To już jest koniec. Koniec podwyżek za śmieci w gminie Tczew. Wójt gminy Krzysztof Augustyniak podjął decyzję o wstrzymaniu podwyżek dotyczących wywozu odpadów z gminy Tczew. Powód? Troska o mieszkańców i ich domowy budżet, który w wyniku inflacji został mocno nadszarpnięty, dlatego by nie pogarszać bytności mieszkańców, tę kwestię mają mieć z głowy. Zgadzacie się opinią wójta?

Ta informacja na pewno ucieszyła wielu mieszkańców gminy Tczew, którzy tak jak każdy drży o stań swojego portfela, kiedy słyszy słowo „podwyżki”. W gminie Tczew mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż wójt Krzysztof Augustyniak zrobił im świąteczny prezent i ogłosił, że w przypadku opłat za wywóz odpadów, o podwyżkach nie usłyszą.

Wójt Gminy Krzysztof Augustyniak kierując się dobrem mieszkańców podjął decyzje o zamrożeniu cen za wywóz śmieci na dotychczasowym poziomie. Mieszkańcom Gminy Tczew nie grozi podwyżka opłat za wywóz śmieci. Wójt zapowiada optymalizację systemu gospodarki odpadami komunalnymi- czytamy na stronie urzędu.

Jak wiemy ciężar odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami komunalnymi spoczywa na samorządzie gminnym, który w przypadku niedoszacowania opłat za wywóz odpadów, odpowiada za uzupełnienie brakującej kwoty. Ta wynika z umowy podpisanej pomiędzy gminą lub miastem, a odbiorcą. Bywa, że w zapisie umowy jest o inflacji i podwyżce wynagrodzenia pracowników, co daje możliwość podnoszenia ceny w trakcie trwania umowy. Dlatego te podwyżki, gmina bierze na siebie.

W trakcie prac nad budżetem na rok, 2024 działając na podstawie przysługującego mi prawa podjąłem decyzje o zamrożeniu wysokości opłat za wywóz śmieci w roku 20248- tłumaczy swoją decyzję Krzysztof Augustyniak, wójt gminy Tczew. — *Podejmując decyzje o zachowaniu cen na dotychczasowym poziomie, jako Wójt wziąłem pod uwagę warunki ekonomiczne mieszkańców gminy, zwłaszcza fakt, iż wskutek inflacji, która spowodowała podwyżki praktycznie wszystkich cen produktów oraz usług wielu mieszkańców naszej gminy ma ograniczone możliwości finansowe.

Fot. Pixabay

Zrównoważony rozwój na pierwszym planie

Jak przyzna włodarz gminy, starał się, a nawet musiał kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju, co oznacza uwzględnianie równowagi pomiędzy aspektami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Podniesienie opłat mogłoby mieć negatywne skutki społeczne i ekologiczne. Jakie? Np. wykreślanie domowników jako wytwórców odpadów, a co za tym idzie, taka sama liczba śmieci, a zapłacone nie za 4 osoby, a np. za 3.

Urząd i sam wójt mają nadzieję, że brak podniesienia opłat za wywóz śmieci, pozytywnie wpłynie na stabilność finansową mieszkańców.

Mam również nadzieje, że brak podniesienia opłat przysłuży się do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców, skłaniając ich do inicjowania działań ekologicznych oraz bardziej zrównoważonego stylu życia- dodaje wójt. — Zamiast automatycznie podnosić opłaty razem z moimi współpracownikami oraz wszystkimi radnymi będę szukać alternatywnych źródeł finansowania oraz przeanalizuję efektywność obecnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi w celu poszukania sposobów optymalizacji tych procesów.

Fot. MW

Inaczej mówiąc: Trzeba zmienić system wywozu odpadów, postawić na edukację ekologiczną, szukać alternatywnego finansowania- może ze sprzedaży surowców, na których gmina mogłaby zarobić, zamiast płacić za ich wywóz, a nie tylko podnosić opłaty. Czas odwrotu z drogi bez wyjścia? Możliwe.

Czekamy na efekty i Wasze komentarze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...