20.11.2023 12:56 1 MS/KPP w Tucholi

Zbliżają się świąteczne wyprzedaże. Uważajmy na oszustów

pixabay

Już wkrótce wyprzedaże i promocje uderzą w nas z wielokrotnie większym natężeniem. Jak się ochronić przed oszustami? Doradzamy wraz z policją.

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzegają przed fałszywymi okazjami i oszustami podpinającymi się pod superokazje. Podają też kilka metod jak się przed taką metodą oszustwa uchronić.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Tutaj przede wszystkim należy pamiętać, że każda firma musi posiadać swoje dane, czyli NIP oraz REGON. Można to zweryfikować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dobrą wskazówką, czy sklep internetowy jest prawdziwy są komentarze i oceny. Przeczytajmy kilka opinii. Zwracajmy uwagę na adresy stron internetowych. Niezwykle ważne jest też, abyśmy podczas dokonywania zakupów nie korzystali z linków, które wysyłają nam nieznane platformy.

Na co zwracać uwagę na portalach aukcyjnych?

Warto dokładnie czytać wiadomości, jakie otrzymujemy podczas transakcji i sprawdzajmy na co wyrażamy zgodę. Przeglądajmy fora internetowe z opiniami o danym portalu. Przede wszystkim nigdy nie udostępniajmy naszych loginów i haseł, zwłaszcza do bankowości!

Uważajmy na wyłudzenia metodą na BLIK!

Jak czytamy na stronie KPP w Tucholi: "Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto na portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK.. Oszuści internetowi, podszywając się pod naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, żeby nie przeszkadzać, że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji z naszej strony."

Zawsze upewniajmy się kto nas prosi o podanie kodu szybkiej płatności. Najlepiej zadzwonić do proszącej osoby. Można też sprawdzić kwotę oraz odbiorcę podczas potwierdzania transakcji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...