03.11.2023 15:34 1 Marcin Skałbania/Park Narodowy Borów Tucholskich

Międzynarodowy Dzień Rezerwatów Biosfery. Bory Tucholskie w tym znamienitym gronie

pixabay

Dzień 3 listopada to ogromne święto dla wszystkich, którzy troszczą się o losy naszej planety i dbają o równowagę ekologiczną. W Międzynarodowy Dzień Rezerwatów Biosfery pochwalić się mogą między innymi Bory Tucholskie.

Jak podaje polska strona UNESCO, program Człowiek i Biosfera (ang. Man and the Biosphere, w skrócie MAB), jest najstarszym międzyrządowym programem naukowym tej organizacji. Zainaugurowany w 1971 roku program obecnie inspiruje wiele innych działań zmierzających do ochrony bioróżnorodności. MAB łączy nauki przyrodnicze i społeczne, aby jednocześnie strzec natury, jak i poprawiać warunki życia ludzi na obszarach ściśle z przyrodą powiązanych. Pozwala to wypracowywać rozwiązania, które dba o zrównoważone środowisko.

Rezerwatów Ochrony Biosfery liczy się obecnie niemal 750 w ponad 130 krajach. Łączna sieć wszystkich Rezerwatów zajmuje ponad 7 milionów kilometrów kwadratowych zamieszkiwanych przez około 260 milionów ludzi. W dodatku wciąż dołączają kolejne obszary natury. Wśród nich znajduje się 11 obszarów polskich, a od 2010 roku również Bory Tucholskie. Zajmuje największą powierzchnię ze wszystkich w naszym kraju.

Jak podaje strona Parku Narodowego Borów Tucholskich, wyróżnienie, jakim jest dopisanie do marki znanej na całym świecie, z pewnością przyczynia się do promocji regionu. Dzięki temu rozwój ekonomiczny obszaru łączy się harmonijnie z ochroną przyrody „w myśl szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju”.

Funkcje takiego rezerwatu to przede wszystkim ochrona, rozwój jak i wsparcie logistyczne. W ramach tego ostatniego prowadzona jest edukacja ekologiczna, promowanie regionu i monitoring prowadzony przez stacje terenowe uczelni wyższych i instytutów.

Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azouley napisała w tegorocznym przesłaniu z okazji Dnia Rezerwatów Biosfery:

„Od ponad pół wieku program UNESCO Człowiek i biosfera podejmuje wysiłki w skali całego globu, mające na celu ponowne przemyślenie więzi między ludźmi a Planetą. Logika jest prosta: aby poprawić swoje relacje z przyrodą, musimy najpierw lepiej zrozumieć wzajemne oddziaływanie – nasze i otaczającego świata, od którego zależna jest nasza egzystencja. Każdego dnia zadanie to realizowane jest w 748 miejscach, w 134 krajach na całym świecie, w których działa Światowa Sieć Rezerwatów Biosfery. Rezerwaty Biosfery nie są zwyczajnymi obszarami chronionymi. To miejsca, w których mieszka i pracuje ponad 275 milionów osób, w których ludzie wchodzą w codzienną, naturalną interakcję z przyrodą. Wielkość tych miejsc jest różna: waha się od pojedynczej, małej społeczności wyspiarskiej, po rozległe, ekologiczne korytarze ciągnące się przez kontynenty. W Rezerwatach Biosfery ludzie w namacalny sposób odkrywają i definiują na nowo swoje relacje ze środowiskiem – traktując ochronę różnorodności biologicznej i zrównoważony rozwój jako kompatybilne, wzajemnie zależne cele.”


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...