11.11.2022 07:00 67 PM

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

Fot. archiwum

Święto upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada 1918 roku to data symboliczna – tego dnia skapitulowały Niemcy i zakończyła się I wojna światowa, a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej wrócił z internowania w twierdzy magdeburskiej, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Chociaż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to 11 listopada został uchwalony Świętem Niepodległości w 1937 roku. Do 1937 roku rocznica niepodległości przypadała 7 listopada – jako uczczenie powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W 1945 roku władze komunistyczne zakazały Polakom obchodzić odzyskanie wolności. Jedenastego listopada powrócił do kalendarza świąt narodowych dopiero w 1989 roku, jak napisano w ustawie: „Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.

W świąteczny piątek na ulicach dominuje biel i czerwień. Wszystkie gmachy urzędów i instytucji przyozdobione są flagami. Obchody święta z udziałem najwyższych władz państwowych tradycyjnie odbędą się w Warszawie, ale lokalne uroczystości zostały zaplanowane również na Pomorzu. Więcej szczegółów można znaleźć w tym artykule.

Czy wiesz, że…

  • Józef Piłsudski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości musiał czekać jeszcze dwa lata na pełne uznanie swoich zasług. Buławę marszałkowską otrzymał dopiero 14 listopada 1920 roku.

  • Święto Niepodległości było obchodzone w warunkach konspiracji przez żołnierzy polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Manifestowano wówczas swoje przywiązanie do polskości, m.in. poprzez ozdabianie pomników czy tworzenie napisów na murach.

  • Podczas gdy wszyscy Polacy świętują odzyskanie niepodległości, poznaniacy mają podwójne powody go świętowania. Jedenastego listopada przypada także dzień Święto Marcina – patrona Poznania. Z tej okazji wypiekane i sprzedawane są okolicznościowe rogale.

  • Pierwszym polskim miastem, które odzyskało niepodległość, był Tarnów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24