Święto upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada 1918 roku to data symboliczna – tego dnia skapitulowały Niemcy i zakończyła się I wojna światowa, a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej wrócił z internowania w twierdzy magdeburskiej, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Chociaż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to 11 listopada został uchwalony Świętem Niepodległości w 1937 roku. Do 1937 roku rocznica niepodległości przypadała 7 listopada – jako uczczenie powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W 1945 roku władze komunistyczne zakazały Polakom obchodzić odzyskanie wolności. Jedenastego listopada powrócił do kalendarza świąt narodowych dopiero w 1989 roku, jak napisano w ustawie: „Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.
W świąteczny piątek na ulicach dominuje biel i czerwień. Wszystkie gmachy urzędów i instytucji przyozdobione są flagami. Obchody święta z udziałem najwyższych władz państwowych tradycyjnie odbędą się w Warszawie, ale lokalne uroczystości zostały zaplanowane również na Pomorzu. Więcej szczegółów można znaleźć w tym artykule.
Józef Piłsudski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości musiał czekać jeszcze dwa lata na pełne uznanie swoich zasług. Buławę marszałkowską otrzymał dopiero 14 listopada 1920 roku.
Święto Niepodległości było obchodzone w warunkach konspiracji przez żołnierzy polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Manifestowano wówczas swoje przywiązanie do polskości, m.in. poprzez ozdabianie pomników czy tworzenie napisów na murach.
Podczas gdy wszyscy Polacy świętują odzyskanie niepodległości, poznaniacy mają podwójne powody go świętowania. Jedenastego listopada przypada także dzień Święto Marcina – patrona Poznania. Z tej okazji wypiekane i sprzedawane są okolicznościowe rogale.
Pierwszym polskim miastem, które odzyskało niepodległość, był Tarnów.