26.05.2022 11:19 0 mat.pras.
Wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą z pewnością zaplanować swój urlopu w okolicach Trójmiasta. Czekają tam na nich nie tylko wodne atrakcje, ale również ciekawe trasy piesze i rowerowe. Spotkać można na nich przepiękną przyrodę oraz ciekawą historię.
Istnieje mnóstwo sposobów, na spędzenie aktywnych wakacji w okolicach Trójmiasta. Amatorzy sportów wodnych mogą wybierać wśród kitesurfingu, windsurfincu czy modnego ostatnio pływania na SUP-ie. Tym, którzy wolą stąpać po suchym lądzie Trójmiasto proponuje liczne trasy rowerowe oraz szlaki piesze. Są one niezwykle urokliwe, głównie ze względu na zlokalizowane w regionie parki krajobrazowe, takie jak Trójmiejski Park Krajobrazowy, Kaszubski Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Beka, Rezerwat przyrody Ptasi Raj czy Rezerwat przyrody „Mewia Łacha”. Oprócz zjawiskowej przyrody, na turystów czekają liczne zabytki – pałace, pomniki, latarnie morskie i inne intrygujące obiekt architektoniczne.
Nie ulega wątpliwości, że Trójmiasto jest jednym z bardziej przyjaznych rowerom regionów. Pasjonaci dwóch kółek znajdą tu ciekawe trasy rowerowe o zróżnicowanej intensywności. Jedne z ciekawszych prowadzą między innymi przez:
— Rowerowy szlak Józefa Wybickiego. Trasa łączy ze sobą dwa piękne dwory, w których przebywał słynny generał. Pierwszym jest posiadłość w miejscowości Będomin (miejsce ur. Wybickiego), a drugim dwór we wsi Sikorzyno, będący przez wiele lat miejscem zamieszkania Wybickich. Szlak ten ciągnie się na niewielkim dystansie 13 kilometrów. Czekają na nim ciekawostki historyczne, takie jak na przykład Muzeum Hymnu Narodowego.
— Trasa Kociewie Szlakiem. To propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze MTB. Szlak liczy 36 km i kluczy przez urokliwie położone wzniesienia. Dookoła królują jeziora i torfowiska Lasu Szpęgawskiego. Co ciekawe, rowerzyści mogą przy okazji odwiedzić kilka atrakcji historycznych. Należy do nich polana, na której dawniej stał gród Juranda ze Spychowa. Odbudowano go w 1959 r. na potrzeby filmu „Krzyżacy” nad jeziorem nazwanym Jamertal. Chociaż po drewnianym obiekcie nie pozostał ślad, warto odpocząć w tym cichym i spokojnym miejscu.
— Szlak rowerowy Zamków Gotyckich Powiśla. Ta trasa rowerowa jest najdłuższa – liczy aż 110 km. Zaczyna się w Malborku, a kończy w Prabutach. Dla aktywnych turystów szlak został podzielony na mniejsze odcinki, na których stanęły miejsca do odpoczynku. Spójny system oznakowania pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał trasy i zobaczyć wszystkie atrakcje. W czasie wycieczki możesz zwiedzić liczne zamki i ich ruiny, pałace, dworki, parki oraz kościoły gotyckie.
Poza ciekawymi trasami rowerowymi Trójmiasto posiada również sieć pięknych szlaków pieszych. Warto ruszyć między innymi na:
— Szlak Kępy Redłowskiej w Gdyni PTTK (żółty). To krótkodystansowy szlak spacerowy, dobry na rozgrzewkę. Liczy 5 km. Rozpoczyna się w Gdyni Małym Kacku a kończy na molo w Orłowie. Na trasie na turystów czekają czarujące widoki, między innymi zapierająca dech w piersi panorama Zatoki Gdańskiej
— Pieszy szlak PTTK (zielony E9) na Wyspę Sobieszowską. To jeden z krótszych lokalnych szlaków, ma 14,1 km. Wiedzie on głównie przez obszary leśne. Niewątpliwie dużymi atrakcjami na tej trasie są bursztynowa wyspa oraz wzniesienie Góra Orla (32 m n.p.m). Zwieńczeniem szlaku jest miejscowość Sobieszewo, w której znajduje się Izba Pamięci Wincentego Pola. Warto również zobaczyć tam tak zwane stele, czyli mennonickie pomniki nagrobne ułożone w tamtejszym kościele.