25.04.2022 10:40 0 Materiał partnera

Na czym polega ulga rozwojowa i kto może z niej skorzystać?

Materiał Partnera

Innowacyjność coraz bardziej wpływa na rozwój gospodarki. Przedsiębiorcy, którzy decydują się inwestować w innowacyjność mogą liczyć z tego tyłu na ulgi podatkowe. Jedną z najbardziej popularnych jest ulga rozwojowa. Jest ona połączona z ulgą badawczą. Wciąż więc wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że ulga ta nie jest dla nich dostępna. Warto więc wiedzieć, że większość, a może nawet wszystkie przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z ulgi rozwojowo-badawczej.

Ulga B+R - co to za ulga?

Ulga B+R została wprowadzona w 2016 roku. Z ulgi tej może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które odprowadza podatek PIT lub CIT. Oczywiście warunkiem skorzystania z tej ulgi jest wprowadzenie lub ulepszenie istniejących produktów, usług bądź procesów. Ulga ta przewidziana została tylko dla tych przedsiębiorców, które prowadzą działania innowacyjne jedynie na poziomie swojego przedsiębiorstwa. Co ważne, aby skorzystać z ulgi podatkowej, projekt nie musi zostać zakończony sukcesem. Ponadto w chwili rozliczania ulgi projekt może znajdować się jeszcze na etapie realizacji. Warto wiedzieć, że wydatki ponoszone na innowacyjność muszą mieć charakter stały.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi B+R?

Ulga rozwojowo-badawcza adresowana jest do przedsiębiorców, którzy przeznaczają środki na odkrywanie nowych technologii produkcji czy poszerzanie wiedzy. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej ulgi, muszą pamiętać, że odliczyć mogą tylko te koszty, które są kosztami kwalifikacyjnymi wskazanymi w ustawie o podatku PIT i CIT. Wydatki, które preferencją podatkową nie zostały objęte, na pewno zostaną odrzucone przez fiskusa. W ramach ulgi rozwojowej przedsiębiorcy mogą odliczyć między innymi:

• wydatki poniesione na wynagrodzenie pracowników;

• składki pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

• wydatki na zakup materiałów czy surowców, które są niezbędne do przeprowadzenia prac bądź badań rozwojowych.

Aby możliwe było rozliczenie wydatków w ramach ulgi B+R, przedsiębiorcy muszą wypełnić PIT-36 oraz PIT 36-L. Istotne jest to, że prowadzenie skomplikowanych badań naukowych nie jest warunkiem koniecznym do tego, aby móc skorzystać z ulgi rozwojowej. Prace rozwojowe są w zupełności wystarczające.

Jak rozliczyć ulgę rozwojową?

Ulga rozwojowa powinna zostać uwzględniona w rocznym zeznaniu podatkowym. Przedsiębiorcy, którzy ponieśli nakłady finansowe na rozwój i badania muszą je najpierw rozliczyć w kosztach przychodu, a dopiero potem uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Urzędy skarbowe dysponują specjalnie przygotowanymi formularzami dla podatników, którzy chcą z tej ulgi skorzystać. Załączniki do PIT-BR to PIT-36 i PIT-36 L, zaś do CIT-BR to zeznanie CIT-8. CIT-8A i CIT-8B. Załączniki te nie należą do prostych do wypełnienia. Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewności, że ich PIT-BR czy CIT-BR nie zawierają żadnych błędów, mogą skorzystać z pomocy firmy doradczej, która zajmuje się nie tylko pomocą w zakresie pozyskiwania środków z funduszy unijnych, ale także doradztwem podatkowym.

Więcej informacji znajdziesz na https://edoradca.pl/ulgi-rozwojowe/


Czytaj również: