25.11.2021 09:00 11 AB/TTM COVID-19

Wszyscy pełnoletni mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie

Fot. Marek Trybański/TTM

Sytuacja pandemiczna nabiera tempa, a według specjalistów oprócz koronawirusa poważnym zagrożeniem jest także grypa. Od początku listopada z darmowych szczepień na grypę mogą korzystać m.in. seniorzy, medycy, nauczyciele i studenci, a od wtorku (23 listopada) wszystkie osoby pełnoletnie.

Grypa jest to choroba sezonowa. Jest z nami od lat. Warto się szczepić skoro mamy taką możliwość jeśli możemy jej uniknąć, szczególnie w czasie pandemii, kiedy trudno odróżnić covid od grypy. Warto pamiętać że szczepienie na grypę nie chroni przed zachorowaniem na covid - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Marta Stróżek, pielęgniarka.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o bezpłatnych szczepieniach przeciwko grypie dla wszystkich osób pełnoletnich. Każdy powyżej 18 roku życia będzie mógł zgłosić się do lekarza i przyjąć szczepienie.

Mamy bardzo duże zainteresowanie, odbieramy mnóstwo telefonów, jeżeli chodzi o szczepienia na grypę od osób powyżej 18 roku życia. Dostaliśmy szczepionki z ministerstwa zdrowia. Na ten moment zamówiłam ich 500. Szczepienie nie spowoduje, że nie zachorujemy na daną chorobę, ale ograniczy skutki uboczne danej choroby. Po szczepieniu na grypę, jeżeli na nią zachorujemy to ten przebieg będzie łagodniejszy. Jest to istotne w przypadku osób starszych, dzieci i osób z osłabioną odpornością - dodaje pielęgniarka.

Reakcje po szczepieniu są podobne do tych, które występują po zaszczepieniu na covid.

Może boleć ręka w miejscu wkłucia, bądź może pojawić się lekki stan podgorączkowy. Są to najczęstsze objawy po szczepieniu, jakie obserwujemy - mówi pielęgniarka.

Zarejestrować się można telefonicznie w rejestracji przychodni. Przed zaszczepieniem odbywa się konsultacja z lekarzem, który decyduje o zdatności do szczepienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24