18.11.2021 09:09 0 MW

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dasz radę ?

Fot. Pixabay.pl

Śmierdzi, szkodzi, kosztuje, zabija, a mimo to palaczy jest wielu, którzy nawet przez minutę nie pomyśleli o rzucenia palenia. Dlaczego? Powodów jest wiele i wszystkie łączy jedno słowo - nałóg. Dzisiaj w Światowy Ddzień Rzucania Palenia Tytoniu może warto zastanowić się nad zerwaniem z uzależnieniem i powiedzeniem sobie: Stop! Od dziś nie palę?

5 mln zgonów rocznie na świecie i ta liczba stale rośnie. Kiedy przyjdzie czas na Ciebie? Nie wiadomo. Wszystko zależy od Twojego aktualnego stanu zdrowia. A przyznajmy, że paląc nie poprawiamy go sobie ani trochę.

Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój nowotworów: w tym płuc, oskrzeli, języka, warg i żołądka od innych. Dodatkowo kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, w tym zawał i to przed 50 r.ż., układu oddechowego i innych narządów.

Prawie wyłącznie wśród palaczy występuje Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc - POCHP. To jednostka chorobowa dotykająca osoby palące, często też biernych palaczy lub pracowników w szkodliwych warunkach pracy. Objawia się przewlekłym ograniczeniem przepływem powietrza przez drogi oddechowe związane z przewlekłą, nasiloną odpowiedzią zapalną drzewa oskrzelowego i płuc na gazy i cząstki w powietrzu.

Fot. Pixabay.pl

W Polsce na POCHP cierpi blisko 2 mln Polaków i jest czwartą(!) przyczyną zgonów w naszym kraju. Osoby cierpiące na POCHP zwykle z braku powietrza duszą się, są zdenerwowane, mają zaróżowioną twarz i łapią każdy oddech. W sytuacjach zaawanasowanej choroby z niedotlenienia chorzy mdleją, tracą przytomność. Wówczas należy jak najszybciej go ocucić choćby szarpnąć i ułatwić mu dostęp do powietrza i podać przepisane przez lekarza leki rozkurczające oskrzela oraz skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie. Co ciekawe, święto osób chorych na POCHP przypadało wczoraj tj. 17 listopada.

Pomysłodawcą święta był dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa. W wyniku powodzenia w/w przedsięwzięcia Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 także w Polsce.

Fot. Pixabay.pl

Moda na palenie mija, nawet sam Andrzej Duda, Prezydent RP rzucił je ponad 3 lata temu, z czego śmiał się podczas jednego z wywiadów odpowiadając na pytanie internauty: Czy poczęstował by go papierosem? W ten sposób głowa państwa dała przykład, że jak się chce, to można. Od przyszłego 2022 roku nastąpi podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe, a co za tym idzie ceny papierosów będą stale rosnąć. Jest to związane z inflacją, która nie może rosnąć wyłącznie na produkty spożywcze i przemysłowe, ale powinna również na używki. Także widzimy, że palenie papierosów drenuje zdrowie i kieszenie.

Może właśnie dzisiaj w Światowy Dzień Rzucania Palenia uda się komuś rzucić palenie? Dacie radę? Trzymamy kciuki!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...