29.06.2021 16:41 2 NW

Sinice w Bałtyku - kąpieliska na Pomorzu zamknięte

Źródło: gdynia.pl

Z powodu sinic zamknięte jest ponad 10 kąpielisk na Pomorzu. Nie wykąpiemy się m.in. w Gdyni Śródmieściu, na ośmiu kąpieliskach w Sopocie czy na gdańskiej Stegnie. Wysypka, swędzenie i łzawienie z oczu, wymioty czy biegunka to jedne z objawów, jakie mogą u nas wystąpić po kontakcie z sinicami.

Wysokie temperatury przyczyniły się do zakwitu sinic w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Sanepid przypomina, że kąpiel w takiej wodzie może być szkodliwa dla naszego zdrowia, dlatego kąpieliska, w których występują sinice zostają zamknięte.

W praktyce oznacza to, że nie wykąpiemy się na plaży w Gdyni Śródmieściu i Redłowie, ośmiu w Sopocie: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot - Łazienki Południowe I, Sopot-32A-33 ani na plaży w Stegnie i Krynicy Morskiej: Stegna II oraz Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 1".

Źródło: sk.gis.gov.pl/

Charakterystycznym przejawem występowania sinic jest nieprzyjemny zapach wody i gęste kożuchy, jakie formują się na jej powierzchni. Często pojawia się też mętna piana.

O kontakcie z sinicami świadczyć mogą takie objawy jak rumień skórny, nudności, wymioty, ból głowy, brzucha, dreszcze, duszności, podrażnienie oczu czy gorączka.

Mogą one wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje, by unikać kontaktu z nimi i wodą o zmienionej barwie – informuje Elżbieta Dziubich, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Czym są sinice? To cyjanobakterie, które występują we wszystkich zbiornikach wodnych. Niektóre z nich w momencie kwitnienia mogą produkować związków toksyczne. W Bałyku najczęściej robi to gatunek nodularia spumigena. Na jej zakwit mają wpływ trzy czynniki: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody i dostęp do azotanów i fosforanów, które przyśpieszają proces rozmnażania. Kwitnienie sinic w sezonie letnim jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...