31.03.2021 16:57 14 NW/TTM
Podczas wtorkowej (30 marca) konferencji rząd ogłosił zmiany w programie szczepień przeciwko COVID-19. Do końca wakacji zaszczepieni mają zostać wszyscy chętni Polacy. Jak to możliwe? Uruchomione mają zostać nowe punkty i miejsca szczepień.
Łącznie wykonano już ponad 6 milionów szczepień przeciwko SARS-CoV-2, w tym około 4 milionów pierwszą dawką, a dwóch drugą. Rząd zapewniał we wtorek (30 marca) podczas specjalnej konferencji, że tempo akcji przyspieszy jeszcze bardziej.
Podjęto decyzje o zmianie sposobu szczepień, które w życie mają wejść w drugim kwartale 2021 roku. Pierwszą z nich będzie uruchomienie nowych punktów i miejsc szczepień.
– Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, gdzie będzie wykonywanych najwięcej masowych szczepień. Ponadto w każdym powiecie, w którym jest szpital (bo jest pewna ilość powiatów, w których takiego szpitala nie ma) będzie on realizował program szczepień i również w każdym powiecie będzie istniał dodatkowy punkt prowadzony przez samorząd - powiedział Michał Dworczyk, minister i członek Rady Ministrów.
Źródło:KPRM
W planach jest także udostępnienie możliwości przeprowadzania szczepień nie tylko podmiotom prowadzącym działalność leczniczą. Ma to sprawić, że szczepienia będą mogli przeprowadzać pojedynczy ratownicy czy pielęgniarki.
Źródło:KPRM
Wprowadzone mają zostać także punkty drive thru czy szczepienia w dużych zakładach pracy, powyżej 500 osób chętnych. Punkty szczepień, jak informuje rząd, mają znaleźć się również w aptekach. Samo kwalifikowanie się do szczepienia ma odbywać się poprzez kwestionariusz wypełniany przez pacjenta.
– Rozpoczynamy od 12 kwietnia zapisy rocznika 1962 i potem przez kolejne dwa tygodnie zapisywać będą się osoby aż do rocznika 1973. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę - wyjaśniał Michał Dworczyk.
Źródło:KPRM
W ten sposób do końca wakacji ma się zakończyć proces szczepienia wszystkich chętnych Polaków.