15.03.2021 11:30 0 raz

Pomorskie samorządy będą działać wspólnie na rzecz energii

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Obszar Metropolitarny Gdańsk – Gdynia – Sopot poinformował o koncepcji Klastrów Energii, czyli tworzeniu wspólnot energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Do inicjatywy przyłączyły się 54 pomorskie samorządy m.in. Tczew, Gniew i Skarszewy.

Bodźcem do stworzenia Klastrów Energii na terenie OMGGS jest unijny pakiet legislacyjny „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. W ramach programu mają powstać także Spółdzielnie i Wyspy Energetyczne. Do Polski ma trafić blisko 24 mld euro dotacji oraz ponad 34 mld euro pożyczek.

Podstawą do uzyskania środków finansowych na ten cel będą koncepcje powstania wspólnot energetycznych na danym terenie, dlatego Biuro OMGGS pracuje nad koncepcją utworzenia minimum trzech takich podmiotów – informuje Obszar Metropolitarny Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Do pomorskiej inicjatywy Klastrów Energii zgłosiły się 54 samorządy m.in. gminy - Tczew, Gniew, Subkowy i Skarszewy oraz miasta – Tczew, Pelplin i powiat tczewski.

Klaster Energii jest porozumieniem działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą: energii elektrycznej, ciepła i chłodu, energii elektrycznej w transporcie oraz paliw. Celem inicjatywy jest bilansowanie zapotrzebowania na energię na obszarze działania klastra – czytamy na stronie internetowej OMGGS.

Jeden klaster miałby obejmować maksymalnie pięć gmin lub wszystkie gminy w ramach powiatu. To ekologiczna i tania produkcja energii w ramach odnawialnych źródeł energii. Głowna korzyść to mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Opracowanie koncepcji Klastrów Energii na terenie OMGGS ma być gotowe do końca września 2021 roku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24