08.10.2020 09:40 3 NW/pomorskie.eu

Nagrodzono Pracodawcę Przyjaznego Seniorom

Źródło:pomorskie.eu

Laureatem w tegorocznej odsłonie konkursu Pomorskie dla Seniora w kategorii Pracodawca Przyjazny Seniorom został Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Gdańsku. Jest to jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w naszym kraju, której celem jest niesienie pomocy każdemu, a szczególnie osobom starszym.

W środę (7 października) odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnienia w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dyplom oraz grafikę z widokiem Gdańska wręczyli członkini zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska i pełnomocnik marszałka ds. polityki senioralnej Barbara Bałka.

Źródło:pomorskie.eu

Polski Komitet Pomocy Społecznej niesie pomoc każdemu, kto z różnych powodów jest niezdolny do samodzielnego życia i radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Szczególną opieką otacza on osoby starsze, niepełnosprawne i samotne.

Organizacją i koordynacją działalności PKPS na terenie województwa pomorskiego zajmuje się Pomorski Zarząd Wojewódzki w Gdańsku. Jego motto to: „Wiemy, jak pomagać i chcemy to robić”. W ramach swej działalności stowarzyszenie prowadzi m.in. popołudniowe Kluby Seniora w Gdyni, Sopocie czy Tczewie i Skarszewach, gdzie realizowana jest działalność kulturalno-oświatowa. Podopieczni uczestniczą w spotkaniach cyklicznych i okolicznościowych – wyjścia do kina, teatru, na basen. Jak czytamy na pomorskie.eu, Dzienne Domy Pobytu Senior+ w Sopocie i Skarszewach zapewniają kompleksową organizację zajęć dla seniorów i wyżywienie. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działalność prozdrowotną w ramach projektu Ścieżka zdrowia 50+. Obejmuje ona m.in. zajęcia z gimnastyki geriatrycznej – są to ćwiczenia usprawniające układ oddechowo-krążeniowy i układ ruchu. Organizowane są również wyjazdy integracyjne, które promują aktywne spędzanie czasu.

Bardzo znaczącym zadaniem realizowanym przez Pomorski Zarząd Wojewódzki PKPS jest świadczenie usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych w miejscu zamieszkania podopiecznego. W tym celu zatrudnianych jest około 200 opiekunek. Codzienna pomoc polega m.in. dostarczeniu żywności, środków czystości, leków oraz poprawie samopoczucia osobom starszym czy też niepełnosprawnym, dla których niejednokrotnie wizyta opiekunki jest jedyną. Tą formą wsparcia objętych jest około 630 osób – podaje pomorskie.eu.

Źródło:pomorskie.eu

Podopieczni nie zostali sami nawet w okresie pandemii, choć ta zaskoczyła wszystkich. Wizyty opiekunek odbywały się tak, jak dotychczas, a pomoc zapewniono także osobom przebywającym na kwarantannie. PKPS w Gdańsku zajmuje się dystrybucją żywności w ramach programu operacyjnego Pomoc żywnościowa 2014-2020. Jedzenie przekazywane jest najuboższym osobom i rodzinom, które zakwalifikowane zostały do programu przez pracowników socjalnych. Pomoc taką dostają również seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24