20.03.2020 20:50 11 NW/MZ

Dziesiąta osoba zakażona koronawirusem w Gdańsku

Źródło: Pixabay.com

Dziesiątą osobą zakażoną koronawirusem w województwie pomorskim jest mieszkaniec Gdańska. Łącznie póki co w Polsce wirusa potwierdzono u 411 osób. Ponadto w piątek (20 marca), podczas wieczornej konferencji, premier Mateusz Morawiecki poinformował, o wprowadzeniu stanu epidemii.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku poinformowała, że w piątek (20 marca) potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV2 u jednej osoby z województwa pomorskiego.

Dotychczas pacjenci zakażeni w pomorskim pochodzili z Pszczółek, Pruszcza Gdańskiego oraz okolic Tczewa. Dziesiątą osobą zakażoną koronawirusem okazał się mężczyzna w sile wieku, pochodzący z Gdańska. Chory przyjechał z Francji i był objęty kwarantanna domową. Jego stan zdrowia jest stabilny i po konsultacji lekarskiej w Pomorskim centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, został skierowany do odbycia izolacji domowej, podaje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Również w piątek (20 marca) podczas konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki ogłosili, że w Polsce wprowadzony zostaje stan epidemii (do tej pory obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego).

Podjęto decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych aż do świąt Wielkanocy. Zaostrzono także kary dla osób, które złamią nakaz kwarantanny – z pięciu do 30 tysięcy złotych.

To egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to dla nas samych i w szczególności dla seniorów. Nasza kwarantanna narodowa nie oznacza, że będziemy luzowali reguły. Mam głęboką nadzieję, że już po świętach wielkanocnych będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania – mówił Mateusz Morawiecki, podczas konferencji.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych, możliwe będzie delegowanie personelu medycznego oraz innych osób do pracy na terenie swoich województw.

Ponad 400 osób zarażonych koronawirusem, 900 osób hospitalizowanych i kilkadziesiąt tysięcy w kwarantannie – to upoważnia mnie do podpisania wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych rozporządzenia ogłaszającego stan epidemii w Polsce – mówił Łukasz Szumowski.

Stan epidemii pozwala na wprowadzanie kolejnych obostrzeń. Może, lecz nie musi, wiązać się m.in. z wprowadzeniem ograniczeń w poruszaniu się, zamykaniem konkretnych zakładów pracy, nałożeniem obowiązku szczepień czy nakazem udostępnienia nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

Premier dodał również, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...