18.03.2020 08:32 0 raz/mat.pras

Pomorska kultura nie poddaje się wirusowi

fot. pomorskie.eu

Skoro z powodu groźby zakażeniem koronawirusem nie można odwiedzać instytucji kultury, pomorscy artyści postanowili "przyjść" do domów mieszkańców. Oczywiście wirtualnie. Mimo zawieszenia działalności kulturalnej Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało specjalną ofertę w internecie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem od 12 marca 2020 r. instytucje kultury, kina, galerie i muzea czasowo zawiesiły działalność. Decyzję tę podjął rządowy sztab kryzysowy.

Pomimo odwołania i przełożenia wielu zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowuje na swoich stronach internetowych ciekawe relacje z wydarzeń organizowanych w przeszłości. Na stronie na Facebooku znajdziemy pełne nagrania koncertów np. grupy Chłopcy kontra Basia czy benefis Olga Deriglasoffa „Trzy dekady Offu". Ponadto, na stronie NCK sukcesywnie pojawiają się ebooki z najciekawszymi publikacjami z zasobów instytucji - informują przedstawiciele województwa pomorskiego.

Pobrać i przeczytać możemy m.in. raport "Marzenia do spełnienia", dotyczący przyszłości terenów postoczniowych w Gdańsku. Publikacja została przygotowana wspólnie z mieszkańcami, deweloperami, artystami i aktywistami. W raporcie znajdują się wizje na temat ekologii, nawiązania do historii dziedzictwa kulturowego tego miejsca czy zabudowy.

Na tym nie koniec.

Na facebookowym profilu Festiwalu Filmów Jednominutowych NCK codziennie emituje jeden odcinek mini-serialu internetowego „Filmy na trudne czasy". Razem z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Kinochłon zaprezentowanych zostanie 7 filmów z Festiwal Filmów Jednominutowych. Kryteriami przy wyborze filmów są przede wszystkim pobudzenie dobrych emocji i wywołanie uśmiechu na twarzach widzów. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 16 marca 2020 roku - podają pomorscy urzędnicy.

W galerii NCK 3 marca 2020 r. odbył się wernisaż proekologicznej wystawy Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Nowa Planeta".

To wystawa obrazów i instalacji, która ukazuje przyszłość Ziemi z perspektywy pozostawionych przez ludzkość śmieci. NCK pracuje nad tym, by udostępnić wystawę do zwiedzania online - czytamy w komunikacie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...