18.03.2020 08:32 0 raz/mat.pras
Skoro z powodu groźby zakażeniem koronawirusem nie można odwiedzać instytucji kultury, pomorscy artyści postanowili "przyjść" do domów mieszkańców. Oczywiście wirtualnie. Mimo zawieszenia działalności kulturalnej Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało specjalną ofertę w internecie.
W związku z zagrożeniem koronawirusem od 12 marca 2020 r. instytucje kultury, kina, galerie i muzea czasowo zawiesiły działalność. Decyzję tę podjął rządowy sztab kryzysowy.
— Pomimo odwołania i przełożenia wielu zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowuje na swoich stronach internetowych ciekawe relacje z wydarzeń organizowanych w przeszłości. Na stronie na Facebooku znajdziemy pełne nagrania koncertów np. grupy Chłopcy kontra Basia czy benefis Olga Deriglasoffa „Trzy dekady Offu". Ponadto, na stronie NCK sukcesywnie pojawiają się ebooki z najciekawszymi publikacjami z zasobów instytucji - informują przedstawiciele województwa pomorskiego.
Pobrać i przeczytać możemy m.in. raport "Marzenia do spełnienia", dotyczący przyszłości terenów postoczniowych w Gdańsku. Publikacja została przygotowana wspólnie z mieszkańcami, deweloperami, artystami i aktywistami. W raporcie znajdują się wizje na temat ekologii, nawiązania do historii dziedzictwa kulturowego tego miejsca czy zabudowy.
Na tym nie koniec.
— Na facebookowym profilu Festiwalu Filmów Jednominutowych NCK codziennie emituje jeden odcinek mini-serialu internetowego „Filmy na trudne czasy". Razem z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Kinochłon zaprezentowanych zostanie 7 filmów z Festiwal Filmów Jednominutowych. Kryteriami przy wyborze filmów są przede wszystkim pobudzenie dobrych emocji i wywołanie uśmiechu na twarzach widzów. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 16 marca 2020 roku - podają pomorscy urzędnicy.
W galerii NCK 3 marca 2020 r. odbył się wernisaż proekologicznej wystawy Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Nowa Planeta".
— To wystawa obrazów i instalacji, która ukazuje przyszłość Ziemi z perspektywy pozostawionych przez ludzkość śmieci. NCK pracuje nad tym, by udostępnić wystawę do zwiedzania online - czytamy w komunikacie.