11.03.2020 08:30 0 raz/mat.pras

To szansa na wsparcie dzieci i ich rodzin

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Pomogą odrobić dzieciom zadanie, zorganizują zajęcia na świeżym powietrzu, a także zapewnią - w razie potrzeby - wsparcie psychologa lub pedagoga. Ruszyła rekrutacja do centrum wsparcia rodziny w Starogradzie Gdańskim.

Jeszcze do 31 marca trwa rekrutacja do projektu pn. Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 65. Do udziału w programie miasto zaprasza całe rodziny z obszaru objętego rewitalizacją. Przewidywana liczba miejsc na rok to ok. 50. Dzień otwarty dla osób zainteresowanych odbędzie się w sobotę, 21 marca w godz. 11:00-14:00.

Jak przypominają starogardzcy urzędnicy, Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny działa w dawnej szkole nr 5 przy ul. Kościuszki 65 od blisko dwóch lat. Służy wsparciem rodzin z obszaru objętego rewitalizacją.

Za nami pierwszy etap realizacji projektu. Niebawem rozpoczniemy drugi rok działalności SCWR. Mamy specjalistów oraz narzędzia by pomóc członkom rodzin, które potrzebują wsparcia psychologicznego, pomocy w opiece nad dziećmi, wsparcia w podniesieniu kompetencji komunikacyjnych czy społecznych. Zależy nam na tym, aby wsparciem objąć kolejną grupę osób, które takiej pomocy potrzebują. Projekt przewiduje wsparcie dla 50 osób rocznie – wyjaśnia Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska. – Zachęcam całe rodziny do zgłaszania się do nas i udziału w prowadzonych w SCWR zajęciach, warsztatach i terapiach. Wszystko jest za darmo. Wystarczy tylko się zgłosić. Warunek jest jeden – osoby lub ich bliscy, którzy potrzebują wsparcia, muszą być mieszkańcami obszaru objętego rewitalizacją.

Fundacja „Dajemy dzieciom Siłę” (FDDS) zajmuje się wsparciem psychologicznym. Oferuje pomoc psychologa, pedagoga, prawnika i mediatora.

Wsparcie dzienne w SCWR organizuje Fundacja In-Fortes. W dni powszednie dla dzieci w wieku od 6 do 19 lat organizuje zajęcia grupowe (2 grupy po 15 osób) w godzinach 13:00 – 19:00, a w soboty od 9.00 do 14.00. Podczas zajęć świetlicowych dzieci odrabiają lekcje. Otrzymują posiłek. Uczestniczą też w warsztatach plastycznych, kulinarnych, dramy, robotyki, fotografii oraz zajęciach sportowych. Organizowane są dla nich darmowe wyjścia do kina, wycieczki edukacyjne oraz obozy letnie i zimowe.

Związek Harcerstwa Polskiego oferuje tzw. wsparcie podwórkowe. Dwa razy w tygodniu harcerze organizują dla podopiecznych SCWR zajęcia socjoterapeutyczne oraz ruchowe. Pracują metodą harcerską, aby pokazać dzieciom, czym jest harcerstwo, jakie ma wartości i zachęcić je w ten sposób do wstąpienia w jego szeregi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...