11.11.2019 11:22 0 raz

Mieszkańcy Tczewa świętowali w 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Fot. UM Tczewa

W poniedziałek 11 listopada cały Tczew był biało-czerwony. Oprócz uroczystości patriotyczno-religijnych odbył się wielki festyn z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wspólnego świętowania zaprosił mieszkańców prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

O godzinie 12:00, na pl. Św. Grzegorza wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy - relacjonują tczewscy urzędnicy. - Następnie w kościele farnym rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej tradycyjny przemarsz ulicami miasta. Harcerska Orkiestra Dęta, pod kierunkiem Magdaleny Kubickiej-Netki, poprowadziła tczewian pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone kwiaty. Uczestnicy przemarszu otrzymali biało-czerwone flagi.

Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem, przeszliśmy na cmentarz „stary”, gdzie pod pomnikiem „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych.

O wydarzeniach sprzed 101 lat i o tym jak ważne dla Polaków było zachowanie kultury, języka i narodowej tożsamości w ciągu 123 lat zaborów, mówił Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas uroczystości wystąpili niezwykle utalentowani młodzi wokaliści: Konrad Repiński i Kornelia Poskrobko, podopieczni Agaty Sowy - czytamy w relacji z tych ważnych obchodów.

Ze zgromadzonymi modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po części patriotyczno-religijnej, rozpoczął się festyn na pl. Hallera. Nie zabrakło pieśni patriotycznych, wojskowych, ale też innych melodii, które podkreślały radość Święta Niepodległości. Koncert był muzyczną wędrówką po historii Polski. Wystąpili młodzi wokaliści, m.in. chór Passionatka, Nieboskłonni, Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA, zespół „Frantówka” i inni tczewscy muzycy - opisują przedstawiciele ratusza. - Fabryka Sztuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały warsztaty i konkursy dla najmłodszych. Na uczestników festynu czekał poczęstunek – rozgrzewający barszcz –biały i czerwony oraz słodkie rogaliki. Rozdawaliśmy również kotyliony, flagi i balony w narodowych barwach.

Podczas festynu ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego dla klas I-III szkól podstawowych „Jak świętuję niepodległość”. I miejsce zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8. Zwycięzcy otrzymali symboliczny czek wartości 500 zł, który wręczył wiceprezydent Tczewa Adam Urban. Konkurs zorganizował Urząd Miejski w Tczewie.

Festyn zakończył pokaz multimedialny przypominający powrót Tczewa do Polski w 1920 r.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...