01.11.2019 13:28 0 raz

Zamontowano kolejne defibrylatory, będzie bezpieczniej

Fot. Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim

Defibrylatory AED umieszczone w przestrzeni publicznej zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców powiatu starogardzkiego – i nie tylko tego - w przypadkach zatrzymania krążenia. Niedawno zamontowano kolejne.

Do użytku oddano defibrylatory w Starogardzie Gdańskim na budynku hotelu REN, przy stacji paliw Orlen (PKS) oraz na budynkach dwóch remiz strażackich - w Skórczu oraz Czarnej Wodzie. Łącznie dzięki konsekwencji Starostwa Powiatowego na terenie powiatu rozmieszczono do tej pory 11 takich urządzeń.

Warto przypomnieć, że defibrylator AED to – jak podkreślają starogardzcy urzędnicy - wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Idea budowy Publicznego Dostępu do Defibrylatorów w Powiecie Starogardzkim pod nazwą „Kociewie nadaje rytm” powstała w roku 2016 z inicjatywy starostwa powiatowego przy partnerskiej współpracy z Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o., od tego czasu zamieszczono już 11 defibrylatorów w miejscach ogólnodostępnych, na zewnątrz budynków, przez co można z nich korzystać przez 24 godziny na dobę. W roku 2018 dołączyło do nas jako pierwsze miasto Starogard Gdański – podkreśla Starosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła.

Defibrylatory umieszczone są w specjalnych zielonych kapsułach ROTAID, oznakowanych międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Przy każdym urządzeniu znajdują się tabliczki z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Widoczny z daleka zielony kolor kapsuły i jej charakterystyczny okrągły kształt nie pozostawiają wątpliwości – właśnie tu zlokalizowane jest urządzenie ratujące życie.

Kapsuły ROTAID skutecznie chronią defibrylator AED przed kurzem, wilgocią, solą i aktami wandalizmu – podkreślają przedstawiciele starostwa. - Specjalny filtr blokujący promienie UV sprawia, że promienie słoneczne nie nagrzewają skrzynki, a dodatkowy moduł grzewczy chroni je w zimie przed ujemnymi temperaturami.

Należy podkreślić, że użycie defibrylatorów AED jest w całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy, postępującej zgodnie z poleceniami głosowymi. W prawidłowo zaprojektowanym systemie PAD zaangażowanie służb ratowniczych i ich szybkie powiadomienie dodatkowo zwiększa skuteczność każdej akcji ratującej życie - dodaje wicestarosta powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...