27.10.2019 09:02 3 Kwt/Pomorskie.eu
Zawód pielęgniarki od wielu lat jest niedoceniany. Teraz uczniowie VIII klas szkół podstawowych oraz I klas szkół średnich będą mogli się przekonać, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku przeprowadzą z nimi specjalne zajęcia, m.in. z nauki udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia z uczniami to wspólna inicjatywa pomorskiego samorządu oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (OIPiP) w Gdańsku. Pielęgniarki i położne będą odwiedzały szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa pomorskiego. Łącznie przeprowadzą 100 godzin lekcyjnych zajęć w szkołach w Gdańsku, Sztumie, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Nowym Dworze Gdańskim.
Lekcje będą przeprowadzone w formie warsztatów. Uczniowie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej przy napadzie epilepsji, hiperglikemii i hipoglikemii, krwotokach i urazach, usuwaniu ciała obcego w organizmu, a także w zakresie wsparcia ucznia z niepełnosprawnościami. Dowiedzą się także, jak się opiekować noworodkiem.
– Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo się starzeje, starzeje się również kadra medyczna. Jednocześnie w naszym województwie mamy niedobór pielęgniarek i położnych. Należy zatem działać, aby zachęcać młodzież do zasilenia w przyszłości szeregów pielęgniarek i położnych, uświadamiać młodym ludziom prestiż tych zawodów – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.
Pielęgniarki opowiedzą także o tym, jak ważny i potrzebny zawód wykonują. Przy okazji będą zachęcały uczniów, aby w wyborze swojej drogi zawodowej rozważyli wybór takiej profesji.
– To trudny i wymagający zawód, ale według mnie jeden z najpiękniejszych. Daje dużą satysfakcję, wynikającą szczególnie z ratowania ludzkiego życia, a uśmiech na twarzy pacjenta, jego wdzięczność i dobre słowo wynagradzają wiele niedogodności – mówiła Marzena Olszewska-Fryc, wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 333 tysiące pielęgniarek i położnych. Większość z nich to kobiety – panów jest zaledwie 2 proc. W województwie pomorskim pracuje ponad 17 tysięcy pielęgniarek i położnych, co stanowi 5,18 proc. ogólnej liczby.
Poza tym poprawia się sytuacja dotycząca obsad na dyżurach. Głównie dzięki obowiązującemu od 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniu ministra zdrowia, które wprowadziło minimalne wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek. Oznacza to, że na pięć szpitalnych łóżek muszą przypadać dwie, a nie, jak wcześniej, jedna pielęgniarka.