29.08.2019 10:00 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany
Trwają wakacje i przed nami trudna decyzja, gdzie wyjechać? Czy wybrać wypoczynek w kraju czy za granicą? Warto pamiętać, że niezależnie od kierunku, wesoło i z pewnością ciekawe będzie, jeżeli zorganizujemy wyjazd w większej grupie znajomych lub rodziny. Większość bo prawie 70% turystów spędzających wakacje w Polsce już od lat na wakacje wybiera się własnym samochodem, ale przy większej grupie osób zwykły samochód osobowy może być niewystarczający. Nie jest to jednak żaden problem, wystarczy na taki wyjazd wypożyczyć busa.
Zanim jednak wybierzemy sposób podróżowania przyjrzyjmy się, jakie upodobania co do kierunków mają Polacy na wakacjach.
Analizując badania przeprowadzone przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii, widzimy, że w 2018 roku na urlop wybrało się blisko 70 proc. Polaków, spośród których blisko 46 proc. wyjechało za granicę. Urlopowicze, którzy wybrali wakacje w kraju wybierali: Morze Bałtyckie (52,6 proc.), góry (22,3 proc.), Mazury (18,8 proc.), inne polskie miasta (11,2 proc.), jeziora (5,6 proc.) czy inne miejsca (3,9 proc.).
Za granicą najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym była Chorwacja (22,6 proc.), a dalej Grecja (18,6 proc.), Hiszpania (15,2 proc.), Włochy (14,9 proc.), Niemcy (11,6 proc.), Czechy (10,3 proc.), Turcja (9,5 proc.), Egipt (6,2 proc.), Wielka Brytania (4,2 proc.) i inne kraje (24,5 proc.).
Bez wątpienia wynajem dużego samochodu rodzinnego na wakacje, w porównaniu z podróżą samochodem osobowym, zyskuje w sferze komfortu. Busy są przestronniejsze i pozwalają zabrać cały bagaż, a jeżeli są w pełni sprawne, nic nie można im zarzucić, jeżeli chodzi o samo bezpieczeństwo.
Wynajem dużego auta to zatem doskonała alternatywa dla grup przyjaciół i rodzin. Nie koniecznie tych największych, ale nawet 4- czy 5-osobowych. Wiadomo że długa podróż samochodem osobowym w pięć osób nie należy do przyjemnych. Zwłaszcza że w samochodzie muszą się pomieścić nie tylko członkowie rodziny, ale i zabrany przez nich bagaż.
Busy 9-osobowe zapewniają dużą przestrzeń bagażową, która pozwoli pomieścić wszystkie walizki każdego z uczestników. To również spora przestrzeń wewnątrz pojazdu, co ma znaczenie w przypadku podróży z małymi dziećmi. Kolejną zaletą jest możliwość zamontowania bagażnika na rowery. W te i inne akcesoria, np. nawigację GPS, fotelik dla dziecka itp. busy z reguły doposażyć można w samych wypożyczalniach, jak ma to na przykład miejsce w wypożyczalniach oferujących wynajem samochodów w Poznaniu lub wynajem samochodów we Wrocławiu.
Pozostaje rozstrzygnąć kwestię kosztów. Znajdą się pewnie ci, którzy z pełnym przekonaniem stwierdzą, że wypożyczenie auta rodzinnego na wakacje jest nieopłacalne. Czy mają rację?
W zakresie spalania, jeżeli mielibyśmy zestawić jednego busa i dwa samochody osobowe, wypożyczenie większego auta to dobra opcja. Wynajem busa, który pali ok. 7,5 l/100 km, jest znacznie bardziej opłacalny. Zwłaszcza że busy do 3,5 t jako samochody osobowe traktowane są również przy wszelkich opłatach, np. na autostradach.
Pozostaje jeszcze koszt ich wynajęcia. Cena za dobę wypożyczenia busa w większości wypożyczalni, tak samo jak w wypożyczalni aut w Warszawie, zależna jest od modelu, terminu i czasu trwania najmu. Zasada jest prosta: im dłuższej trwa wynajem, tym cena za dobę jest niższa, kształtując się w okolicach 180–280 zł/24 h. Dodatkowo wypożyczalnia aut może naliczyć opłatę za wynajem samochodu za granicę. Jest to opłata jednorazowa i z reguły kształtuje się na poziomie ok. 50–150 zł. Ważne natomiast, aby w umowie nie znalazł się limit kilometrów, co może ograniczać podróżnych. Oczywiście płatne są również usługi dodatkowe i akcesoria, ale to już wybór indywidualny.
Wypożyczenie rodzinnego auta na wakacje to przede wszystkim brak kosztów związanych z eksploatacją własnego samochodu. Biorąc pod uwagę fakt, że samochody potrafią się psuć w najmniej oczekiwanym momencie przy wynajmie mamy gwarancję, że kiedy auto jest niezdatne do jazdy wskutek awarii czy kolizji, w ramach posiadanego przez samochód ubezpieczenia AC zostanie nam podstawiony samochód zastępczy.
Przed podpisaniem umowy najmu auta ważne jest sprawdzenie, czy wypożyczalnia samochodów oferuje sprawne busy z pełnym pakietem ubezpieczeń i ogumieniem dostosowanym do pory roku. Przydaje się też gwarancja zapewnienia auta zastępczego w razie awarii oraz 24-godzinna pomoc techniczna.
Trzeba również dokładnie obejrzeć auto i dopilnować, aby pracownik odnotował wszelkie uszkodzenia i niedoskonałości pojazdu. Wybierając się w dłuższą podróż, trzeba skontrolować stan opon oraz wyposażenie pojazdu. Musi on być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło, gaśnicę oraz apteczkę. Przy podróżach z dziećmi zadbać trzeba również o foteliki.
Podsumowując, widzimy, że wypożyczenie dużego auta rodzinnego na wakacje ma sens. Jest to rozsądne rozwiązanie, jeżeli planujemy wyjazd wakacyjny w większym gronie osób.