31.07.2019 11:30 0 mike/Rynekinfrastruktury.pl

Port Gdańsk coraz bliżej podium. Rekordowe wyniki w I połowie roku

Fot. Port Gdańsk, za: Rynekinfrastruktury.pl

Zaledwie dwa miliony ton przeładunków – tyle dzieli Port Gdańsk od Primorska – trzeciego pod względem wielkości portu na Bałtyku. Jeśli dynamika wzrostu wyników gdańskiego portu się utrzyma, miejsce na bałtyckim podium stanie się faktem.

Władze Portu Gdańsk podsumowały pierwszych sześć miesięcy 2019 roku. Wynika z nich, że w ciągu półrocza udało się pobić ubiegłoroczny rekord i zwiększyć wartość przeładunków o 9%, w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Suma przeładowanych towarów przekroczyła 25 milionów ton. Tak dobry rezultat oznacza również przekroczenie zakładanych planów.

27,3 mln ton towarów – tyle przeszło przez nasze nabrzeża od początku roku. To 4% więcej niż planowaliśmy na ten okres. Udało nam się uzyskać wzrosty w praktycznie wszystkich grupach ładunkowych. Liderem po I półroczu są paliwa, które osiągnęły imponującą dynamikę wzrostu o 21,5% w stosunku do roku poprzedniego – tłumaczy Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk, cytowany przez portal Rynekinfrastruktury.pl.

W analizowanym okresie udało się przeładować aż 11,3 mln t drobnicy, czyli o 4,2% więcej niż rok wcześniej. Ponad 10 mln t stanowią towary transportowane w kontenerach. Poza tym w gdańskim porcie przeładowano niemal 3,5 mln t węgla.

Dynamika wzrostu przeładunków w polskich portach morskich jednoznacznie pokazuje, że należy inwestować w rozwój infrastruktury. Temu służy przygotowana przez nas specustawa o portach zewnętrznych, która przyspieszy realizację inwestycji, a to spowoduje jeszcze większy wzrost przeładunków – zaznacza Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Mimo znakomitych wyników, władze gdańskiego portu nie spoczywają na laurach i zapowiadają zwiększenie dynamiki przeładunków w kolejnych latach. Pomocna w realizacji tych planów ma być budowa Portu Centralnego. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, Port Gdańsk będzie mógł przeładowywać nawet 100 mln t rocznie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...