Kobieca piłka rośnie w siłę. Kaszub Cup przyciąga drużyny z całej Polski

sobota, 31 stycznia 2026, 16:35
Zdjęcia: TTM
Zdjęcia: TTM

Hala Widowiskowo-Sportowa GOSRiT w Luzinie ponownie stała się areną dużego ogólnopolskiego wydarzenia. Odbyły się tam Mistrzostwa Kaszub Kobiet w halowej piłce nożnej w ramach cyklu turniejów Kaszub Cup. Była to już szesnasta edycja zawodów, które z roku na rok przyciągają coraz więcej zespołów i kibiców, potwierdzając, że kobiecy futbol rozwija się dynamicznie również poza największymi miastami.

Tegoroczna frekwencja dopisała — w turnieju wystąpiło 14 drużyn z różnych regionów Polski. Obok zespołów z województwa pomorskiego pojawiły się ekipy z województwa zachodniopomorskiego, Dolnego Śląska czy Kujaw. Organizatorzy przyznają, że chętnych było znacznie więcej, jednak ograniczenia czasowe i organizacyjne sprawiły, że lista uczestników musiała zostać zamknięta.

Wysoki poziom i zacięta rywalizacja

Zawodniczki podkreślały bardzo dobrą organizację turnieju i fakt, że do Luzina wracają regularnie, bo wydarzenie cieszy się renomą w środowisku kobiecej piłki halowej. Dla wielu drużyn to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także okazja do spotkań i wymiany doświadczeń między zawodniczkami z różnych części kraju.

System rozgrywek zakładał podział na dwie grupy, co przy tak licznej obsadzie oznaczało ogromną intensywność spotkań. Walka o wyjście z grup była wyrównana do samego końca. W obu grupach o kolejności miejsc decydowały ostatnie mecze, a zespoły do końca nie miały pewności, czy awansują do fazy pucharowej z pierwszej czy drugiej pozycji. To tylko podkreśliło wysoki poziom sportowy turnieju.

Jednym z zespołów walczących o najwyższe cele była drużyna z Niemcza-Osielska, która dotarła do półfinału i stanęła przed szansą gry o finał. Zawodniczki zwracały uwagę, że liczba drużyn rośnie z roku na rok, co przekłada się na coraz większą konkurencję i podnosi rangę wydarzenia.

Luzino ważnym punktem na sportowej mapie regionu

Dla Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie turniej jest jednym z kluczowych wydarzeń zimowego kalendarza. Hala przy ulicy Mickiewicza tętni życiem praktycznie bez przerwy — w sezonie zimowym odbywa się tam ponad 20 różnych imprez sportowych. Organizatorzy podkreślają, że obiekt jest wykorzystywany maksymalnie, a dni bez wydarzeń należą do rzadkości.

Mistrzostwa Kaszub Kobiet są częścią szerszego cyklu Kaszub Cup, który od lat buduje swoją markę w regionie i poza nim. Co istotne, turniej nie ma już wyłącznie lokalnego charakteru — regularnie przyjeżdżają tu drużyny z odległych części Polski, w tym zespoły, które co roku wpisują Luzino do swojego kalendarza startów.

Rozwój kobiecej piłki widoczny także lokalnie

Organizatorzy zwracają uwagę, że turniej jest odbiciem szerszego trendu. Kobieca piłka nożna w Polsce rozwija się coraz szybciej, co widać zarówno w rosnącej liczbie drużyn, jak i w coraz lepszych wynikach reprezentacji narodowej. Ten wzrost zainteresowania przekłada się także na poziom lokalny.

W regionie coraz więcej dziewcząt trenuje piłkę nożną, często zaczynając w drużynach mieszanych, a z czasem trafiając do zespołów typowo kobiecych. Turnieje organizowane we współpracy z Ludowymi Zespołami Sportowymi pomagają budować ścieżkę rozwoju dla młodych zawodniczek i pokazują, że kobiecy futbol ma na Kaszubach solidne fundamenty.

Sportowe emocje nie kończą się zimą

Mistrzostwa kobiet to tylko jedno z wielu wydarzeń zaplanowanych w ramach Kaszub Cup. W kolejnych tygodniach hala w Luzinie będzie gościć następne turnieje, a w planach są również wojewódzkie zawody w halowej piłce nożnej dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Zimowy sezon wypełniony jest sportem niemal w całości, co pokazuje, jak ważną rolę odgrywa ośrodek w życiu lokalnej społeczności.

Szósta dekada istnienia turnieju i rosnące zainteresowanie potwierdzają jedno — kobieca piłka nożna przestała być niszą. W takich miejscach jak Luzino widać, że pasja, dobra organizacja i konsekwencja potrafią stworzyć wydarzenie o ogólnopolskim znaczeniu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Rycerze, ryzyko i wysokie stawki. Jak Zamek w Gniewie stał się centrum dawnych turniejów i gier
Materiał partnera
Nowe
wtorek, 25 sierpnia 2026

Rycerze, ryzyko i wysokie stawki. Jak Zamek w Gniewie stał się centrum dawnych turniejów i gier

Najpiękniejsze ogrody i działki nagrodzone. Wielkie święto działkowców
poniedziałek, 24 sierpnia 2026

Najpiękniejsze ogrody i działki nagrodzone. Wielkie święto działkowców

Prezydent RP Karol Nawrocki zapowiada zmiany odnośnie rezydencji w Juracie
poniedziałek, 24 sierpnia 2026 43

Prezydent RP Karol Nawrocki zapowiada zmiany odnośnie rezydencji w Juracie

Weekendowe kontrole na drogach. Policjanci ujawnili kilka naruszeń
poniedziałek, 24 sierpnia 2026

Weekendowe kontrole na drogach. Policjanci ujawnili kilka naruszeń

Ponad tysiąc skoków nad Półwyspem Helskim. Skakali żołnierze m.in. GROM-u, FORMOZY i wojska sojusznicze
poniedziałek, 24 sierpnia 2026

Ponad tysiąc skoków nad Półwyspem Helskim. Skakali żołnierze m.in. GROM-u, FORMOZY i wojska sojusznicze

Pomorze uczciło rocznicę niepodległości Ukrainy. Padły ważne słowa o wolności
niedziela, 23 sierpnia 2026 12

Pomorze uczciło rocznicę niepodległości Ukrainy. Padły ważne słowa o wolności

Bałtyk pod obserwacją. Pomorze przygotowuje się na zagrożenia infrastruktury krytycznej
niedziela, 23 sierpnia 2026 1

Bałtyk pod obserwacją. Pomorze przygotowuje się na zagrożenia infrastruktury krytycznej

Paryż bez przesiadek z Gdańska. LOT uruchamia nowe połączenie
niedziela, 23 sierpnia 2026 7

Paryż bez przesiadek z Gdańska. LOT uruchamia nowe połączenie

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Zderzyły się dwa samochody
niedziela, 23 sierpnia 2026 25

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Zderzyły się dwa samochody

Niezwykła wyprawa Wisłą. 'Odyseusz' płynie do Bałtyku
niedziela, 23 sierpnia 2026 16

Niezwykła wyprawa Wisłą. 'Odyseusz' płynie do Bałtyku

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →