30.01.2026 10:30 4 TS

Ostrzegają przed możliwym wejściem w atmosferę szczątków chińskiej rakiety. Nowe informacje!

źródło: polsa.gov.pl

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o potencjalnym zagrożeniu związanym z możliwym wejściem w atmosferę Ziemi pozostałości chińskiej rakiety Zhuque-3 (ZQ-3 R/B). Chodzi o obiekt o masie około 11 ton, który może nie ulec całkowitemu spaleniu podczas deorbitacji, co stwarza ryzyko dla wybranych obszarów na świecie. Nad Polską obiekt ma przelecieć m.in. w okolicach Półwyspu Helskiego.

Z komunikatu Centrum Operacyjnego SSA POLSA wynika, że prognozowane wejście obiektu w atmosferę ma nastąpić w piątek, 30 stycznia 2026 roku. Okno czasowe zostało jednak znacząco zawężone na podstawie najnowszych danych Europejskiego Systemu Monitorowania Przestrzeni Kosmicznej (EU SST).

Jak poinformował profil na FB „Z głową w chmurach” w mediach społecznościowych, najnowsza aktualizacja wskazuje, że deorbitacja drugiego stopnia rakiety odbędzie się w trakcie jednego, konkretnego obiegu Ziemi. Według obecnych prognoz:

  • otwarcie okna deorbitacyjnego nastąpi o godzinie 11:32:33,

  • moment kulminacyjny przewidywany jest na 12:20:33,

  • zamknięcie okna czasowego planowane jest na 13:08:33.

Oznacza to, że cały proces wejścia w atmosferę musi wydarzyć się w ciągu jednej orbity.

Szczególnie istotna informacja dotyczy potencjalnego przelotu obiektu nad terytorium Polski. Zaktualizowana trajektoria wskazuje, że około 30 minut po kulminacyjnym momencie deorbitacji obiekt może przelecieć nad północną częścią kraju.

Prognozowane godziny przelotu nad Polską to:

  • 12:54:18 – wlot nad rejon Półwyspu Helskiego (okolice Jastrzębiej Góry i Władysławowa),

  • 12:55:18 – wylot z terytorium Polski po przelocie nad północno-wschodnią częścią kraju, w rejonie Suwalszczyzny.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...