30.10.2025 10:00 0 MS/Starogard Gdański

Nowe przepisy dla uchodźców z Ukrainy. Od listopada zmieniają się zasady zakwaterowania

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Od listopada 2025 roku zmieniają się przepisy dotyczące funkcjonowania ośrodków zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Nowelizacja tzw. ustawy pomocowej wprowadza nowe kryteria, które decydują o tym, kto będzie mógł pozostać w ośrodkach. Zmiany mają na celu lepsze dostosowanie pomocy do realnych potrzeb osób najbardziej potrzebujących.

Zgodnie z nowymi zasadami, w ośrodkach będą mogły nadal przebywać osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, kobiety w ciąży, a także ich opiekunowie – o ile nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego. Pozostałe grupy, w tym osoby dotychczas opłacające 50 lub 75 procent kosztów zakwaterowania, stracą prawo do dalszego pobytu w ośrodkach. Zlikwidowane zostanie również tzw. zwolnienie humanitarne, które dotychczas pozwalało wojewodzie odstąpić od naliczania opłat w wyjątkowych sytuacjach.

Nowe przepisy dotyczą także rodzin z dziećmi. Osoby wychowujące co najmniej troje dzieci będą mogły korzystać z ośrodków tylko wtedy, gdy choć jedno z nich ma mniej niż siedem lat. Dla emerytów pobierających świadczenia w Polsce wprowadzona zostanie nowa opłata – 15 zł dziennie, niezależnie od wysokości otrzymywanej emerytury. Ograniczenia obejmą także uchodźców, którzy dopiero przybyli do Polski i nie należą do tzw. grup wrażliwych.

Jednocześnie osoby, które nie będą już mogły korzystać z zakwaterowania zbiorowego, nie pozostaną bez wsparcia. Dla nich przygotowano projekt „Wspólnie do Niezależności”, realizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Program ma pomóc obywatelom Ukrainy w uzyskaniu samodzielności życiowej i integracji z polskim społeczeństwem.

Uczestnicy projektu, posiadający numer PESEL UKR, mogą liczyć na pomoc finansową, doradztwo zawodowe, wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz naukę języka polskiego. Przewidziano również kursy integracyjne i zajęcia kulturalne, które mają ułatwić odnalezienie się w nowym otoczeniu. Pierwszym krokiem udziału w programie jest podpisanie deklaracji i opuszczenie ośrodka po znalezieniu mieszkania. W ten sposób projekt ma łączyć pomoc humanitarną z aktywizacją społeczną i zawodową uchodźców.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...