18.10.2024 17:00 0 MS/Policja

Policja edukuje o handlu ludźmi. Nowy spot w ramach Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi

Zdjęcie: Polska Policja, YouTube

18 października to Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej. W tym dniu Policja zwraca szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z działalności przestępców zajmujących się handlem ludźmi. Aby uświadomić społeczeństwo, Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, we współpracy z Biurem Kryminalnym, przygotowało specjalny spot.

Przestępczy proceder współczesnego niewolnictwa

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, jedno z najbardziej dochodowych przestępstw na świecie. Szacuje się, że przestępcy zyskują na nim około 30 miliardów euro rocznie. Proceder ten dotyka nie tylko kobiet zmuszanych do świadczenia usług seksualnych, ale także mężczyzn, dzieci, a nawet całe rodziny, które są zmuszane do pracy przymusowej, żebractwa, kradzieży, wyłudzeń czy handlu narządami.

Celem spotu – edukacja i refleksja

3,5-minutowy spot przygotowany przez Policję ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców i edukowanie ich na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi. Film opowiada emocjonalną historię ofiar tego procederu, pokazując, jak łatwo można zostać wciągniętym w sieć handlarzy oraz jak dramatyczne mogą być konsekwencje tego typu przestępstw. Autorzy filmu chcą zwrócić uwagę, że ofiarami handlu ludźmi mogą stać się wszyscy – niezależnie od płci czy wieku.

Policja w walce z handlem ludźmi

W Polsce działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi koordynuje Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP. Jednostka ta obsługuje specjalną infolinię pod numerem 664-974-934 oraz anonimową skrzynkę e-mail [email protected], gdzie można przekazać informacje dotyczące tego procederu oraz uzyskać wsparcie.

Warto pamiętać przez cały rok

Handel ludźmi to przestępstwo, które wymaga nieustannej czujności. Policja apeluje, by zwracać uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z emigracji zarobkowej i innych sytuacji, w których ofiary mogą być zmuszane do niewolniczej pracy. Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi jest ważnym przypomnieniem o tym problemie, ale działania w zakresie jego zwalczania i zapobiegania są prowadzone przez cały rok.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...