22.09.2024 17:00 0 WGC / Miasto i Gmina Gniew

Gniew konta szczury. Obowiązkowa akcja deratyzacji!

fot. Canva / zdjęcie poglądowe. Burmistrz miasta i gminy Gniew zarządził obowiązkową deratyzację

Władze miasta i gminy Gniew ogłaszają powszechną akcję deratyzacji.

1 października rozpocznie się obowiązkowa akcja deratyzacji na terenie miasta i gminy Gniew, która potrwa do 30 listopada. Burmistrz Maciej Czarnecki zarządził przeprowadzenie odszczurzania w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz miejscach użyteczności publicznej.

Samorządy decydują się na deratyzację jesienią, ponieważ to właśnie wtedy szczury i inne gryzonie szukają schronienia przed zimnem, często zbliżając się do domów i miejsc ludzkiego bytowania. W chłodniejszych miesiącach wzrasta aktywność gryzoni w poszukiwaniu ciepłych schronień i łatwego dostępu do żywności. Przeprowadzenie deratyzacji jesienią pozwala ograniczyć ich populację przed zimą, minimalizując ryzyko związane z przenoszeniem chorób, uszkodzeniem infrastruktury i zanieczyszczaniem żywności.

Kogo dotyczy obowiązek?

Zgodnie z zarządzeniem, odpowiedzialność za przeprowadzenie deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, zarządcach budynków oraz przedsiębiorcach. Akcją objęte są m.in. obiekty handlowe, gospodarstwa rolne, a także altany na pojemniki do gromadzenia odpadów i sieci kanalizacyjne.

Nie wywiązanie się z obowiązku – konsekwencje

Osoby, które nie zastosują się do nakazu deratyzacji, mogą liczyć się z karami do 1.500 złotych, zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń. Dla wielu właścicieli nieruchomości to jasny sygnał, że zaniedbanie tej kwestii może wiązać się z poważnymi sankcjami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wyłożenia trutek należy zachować szczególną ostrożność. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do informowania mieszkańców o obecności trutek, a także do nadzorowania miejsc ich wyłożenia. Gryzonie padłe w wyniku deratyzacji muszą być usunięte w ciągu 12 godzin.

Akcja pod lupą urzędu

Cały proces będzie nadzorowany przez gminną spółkę Inwest-Kom, która będzie wymagać przedstawienia dowodu realizacji obowiązku deratyzacji. Mieszkańcy powinni więc przygotować rachunki za zakup trutek lub umowy z firmami deratyzacyjnymi.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...