VIVAT VASA! Festiwal Historyczny w Gniewie

środa, 7 sierpnia 2024, 06:00
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić dawnym życiem. Organizowane będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami oraz starodawnym jadłem. Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

W drugi weekend sierpnia w Gniewie odbędzie się XXIII edycja Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! W dniach 9-11 sierpnia Gniew przemieni się w XVII-wieczne miasto, pełne obyczajowości i wojskowości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii... Głównym punktem wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno- batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 10 sierpnia 2024 r. w fosie miejskiej. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria.

Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie ognista parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach – zapowiadają organizatorzy.

Ponadto odbędzie się popis chorągwi, rot i regimentów, Turniej Szabli Polskiej, II edycja Turnieju Szachowego o Puchar Zygmunta III Wazy oraz Gniewski Turniej Husarski. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorskie pokazy łucznictwa konnego.

Tylko w Gniewie przeniesiecie się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, pełen historycznych perełek. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków – zapowiada Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna. – Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 10 i 11 sierpnia od godz. 12.00.

Podczas festiwalu na gniewskiej scenie wystąpią zespoły z folkowo-rockową nutą. W sobotę o godzinie 18:00 wystąpi zespół „Prototyp”, a o 21:00 zespół „SIC!”. W ramach niedzielnych wydarzeń odbędzie się spacer historyczny z przewodnikiem po gniewskim rynku, zwiedzanie Muzeum Kapsla oraz spotkanie autorskie z Gabrielem Maciejewskim – autorem „Gniew. Bitwa Wazów”.

Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej – dodają organizatorzy. – Na młodszych uczestników czeka wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje: żywe lekcje historii na rynku oraz stanowiska dawnych rzemieślników.

Sztuka kowalska i płatnerska

Podczas Jarmarku odbędzie się również VI Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej.

Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów – informuje CKiBP.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Nowa atrakcja na Bulwarze Nadwiślańskim. Powstała Aleja Miast Partnerskich
Nowe
piątek, 3 lipca 2026

Nowa atrakcja na Bulwarze Nadwiślańskim. Powstała Aleja Miast Partnerskich

Dlaczego catering dietetyczny w Gdańsku zdobywa uznanie wśród osób łączących zdrowe odżywianie z nadmorskim stylem życia?
Materiał partnera
Nowe
czwartek, 2 lipca 2026

Dlaczego catering dietetyczny w Gdańsku zdobywa uznanie wśród osób łączących zdrowe odżywianie z nadmorskim stylem życia?

Czy firmy pamiętają o środowisku?
Materiał partnera
Nowe
środa, 1 lipca 2026

Czy firmy pamiętają o środowisku?

Program Orka rusza z realizacją. Historyczna umowa podpisana
Nowe
poniedziałek, 29 czerwca 2026 10

Program Orka rusza z realizacją. Historyczna umowa podpisana

Upał na rynku. Eksperyment z jajkiem rozpalił debatę mieszkańców
Nowe
poniedziałek, 29 czerwca 2026

Upał na rynku. Eksperyment z jajkiem rozpalił debatę mieszkańców

12 osób poszkodowanych podczas Sobótek. Policja zatrzymała dwie osoby
Nowe
poniedziałek, 29 czerwca 2026 3

12 osób poszkodowanych podczas Sobótek. Policja zatrzymała dwie osoby

Tysiące kontroli i patroli w sezonie letnim. Województwo gotowe na wakacje
Nowe
poniedziałek, 29 czerwca 2026

Tysiące kontroli i patroli w sezonie letnim. Województwo gotowe na wakacje

Ostatni dzwonek wybrzmiał. Ponad 4 tysiące uczniów rozpoczęło wakacje
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Ostatni dzwonek wybrzmiał. Ponad 4 tysiące uczniów rozpoczęło wakacje

Nawet 40 stopni na termometrach. Przed Polską gorące dni
Nowe
czwartek, 25 czerwca 2026

Nawet 40 stopni na termometrach. Przed Polską gorące dni

Tusk: "To też droga o wielkim znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Polski". Premier z wizytą na S6
środa, 24 czerwca 2026 61

Tusk: "To też droga o wielkim znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Polski". Premier z wizytą na S6

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →