30.06.2024 12:00 0 WGC/GDDKiA

Wakacje za granicą? Kierowco, sprawdź przepisy

fot. Canva / zdjęcie poglądowe

Każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, o czym należy pamiętać wybierając się z długą, zagraniczną podróż.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że przed każdą podróżą warto poświęcić czas na sprawdzenie trasy i przygotowanie pojazdu. Szczególnie istotne jest to podczas planowania wyjazdu za granicę. Oprócz podstawowych kwestii, należy również zapoznać się z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które zamierzamy podróżować. Mogą nas zaskoczyć nie tylko opłaty za korzystanie z dróg czy zasady pierwszeństwa, ale także takie detale jak używanie wideorejestratora.

Wyposażenie samochodu

Może różnić się w zależności od kraju. Z konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym wynika, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z wymogami kraju rejestracji. Oznacza to, że podróżując do państw będących stronami konwencji, możemy polegać na polskich przepisach. Jednakże, zagraniczne służby mogą mieć różne podejście. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić listę wymaganego wyposażenia w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Pamiętaj, aby korzystać z wiarygodnych źródeł.

Specjaliści z GDDKiA zachęcają, aby przed wyjazdem sprawdzić trasę i możliwe utrudnienia na drodze, zadbać też o stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie.

Zadbajmy o... bagaże

Nasze bagaże należy odpowiednio ułożyć w bagażniku i schowkach. Dotyczy to również mniejszych przedmiotów, które podczas zderzenia mogą stać się niebezpieczne:

Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! – ostrzega GDDKiA.

Prędkość i wypadki

Dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków na drodze, szczególnie podczas pierwszych minut deszczu, gdy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Zachowajmy odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu i nie wymuszajmy na innych przekraczania prędkości.

W razie wypadku, jeśli nie ma służb na miejscu, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu, wezwijmy pomoc i udzielmy poszkodowanym pierwszej pomocy, dbając o bezpieczeństwo własne i pasażerów. Jeżeli akcja ratunkowa jest już prowadzona, skupmy się na prowadzeniu pojazdu, unikając utrudnień na drodze. W przypadku korka, pamiętajmy o tworzeniu korytarza życia dla służb ratunkowych.

Przepisy, jakie obowiązują w wybranych krajach zebrała GDDKiA. Lista dostępna jest na stronie internetowej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...