Politycy nie zabijajcie polskich mediów

24.05.2024 09:00 0 MS/Policja

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Solidarność i pamięć

Zdjęcie: KPP w Chojnicach

Każdego rok na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ta szczególna data ma przypominać o trwale zaginionych dzieciach i nastolatkach, a także o trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się ich najbliżsi.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku w tę międzynarodową kampanię włączyło się Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Symbol niezapominajki i kolor niebieski

Symbolem tego dnia jest kwiat niezapominajki, co wiąże się również z kolorem niebieskim. Akcja odbędzie się w sobotę, 25 maja, a włączyło się w nią wielu partnerów, którzy nieodpłatnie udostępnili swoje powierzchnie, aby okazać solidarność rodzinom zaginionych dzieci i pomóc w rozpowszechnieniu informacji o Międzynarodowym Dniu Dziecka Zaginionego.

Wsparcie policji i organizacji

W sobotę na niebiesko zostaną podświetlone m.in. siedziby Komendy Głównej Policji i Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Jak podkreślają policjanci, zaginięć osób odnotowuje się rocznie kilkanaście tysięcy. Dlatego wrażliwość społeczna na tę kwestię jest niezwykle istotna, a dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy może mieć kluczowe znaczenie w odnalezieniu dziecka oraz złagodzeniu cierpienia jego najbliższych. Kampanie i działania informacyjne, które podkreślają wagę tego problemu i wskazują możliwości pomocy dla rodzin dzieci zaginionych, są niezwykle ważne.

Historia Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego

25 maja to data nieprzypadkowa. Tego dnia w 1979 roku 6-letni Etan Kalil Patz wyszedł z domu na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, aby po raz pierwszy samemu pójść do szkoły. Niestety, chłopiec nigdy nie dotarł nawet na przystanek autobusowy. Poszukiwania rozpoczęto niemal natychmiast, angażując służby i lokalną społeczność. Wizerunek chłopca pojawił się w mediach i na plakatach. W 1983 roku, prezydent Ronald Reagan ustanowił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego, a od 2001 roku, dzięki zaangażowaniu federacji Global Missing Children Network, Missing Children Europe oraz Komisji Europejskiej, dzień ten został oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ma on przypominać o zaginionych dzieciach i uwrażliwiać na sytuację ich bliskich, którzy codziennie zadają sobie pytanie: co się stało z ich dzieckiem?

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji (CPOZ KGP) zostało powołane decyzją Komendanta Głównego Policji z** 15 kwietnia 2013 roku**. Główne zadania Centrum to całodobowy monitoring wszystkich spraw zaginięć zgłaszanych na terenie kraju oraz wsparcie osobowe, techniczne i logistyczne jednostek Policji realizujących sprawy poszukiwawcze. CPOZ KGP odpowiada także za uruchomienie i obsługę systemu Child Alert.

116 000 telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

Telefon 116 000, prowadzony od 2009 roku przez Fundację ITAKA, jest całodobową linią wspieraną przez MSWiA. Specjaliści dyżurujący pod tym numerem wspierają rodziny zaginionych dzieci w poszukiwaniach, a także oferują pomoc psychologiczną i prawną. Numer działa w 32 krajach Europy i jest obsługiwany przez lokalnych operatorów.

Serdecznie zachęcamy do włączenia się w tegoroczną inicjatywę i okazania solidarności z rodzinami zaginionych dzieci.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...