22.05.2024 14:00 0 MS

Dzień Praw Zwierząt. Dbajmy o wszystkie stworzenia

Pixabay

Prawa zwierząt opierają się na przekonaniu, że zwierzęta to czujące istoty, które są zdolne do odczuwania zarówno negatywnych, jak i pozytywnych emocji. Mogą czuć strach, cierpienie, ale też doceniać radość życia. Dlatego też zasługują na prawa, które chronią ich dobrostan.

22 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt, upamiętniający uchwalenie w 1997 roku ustawy o ochronie zwierząt przez Sejm. Data ta ma znaczenie symboliczne, przypominając o pierwszym artykule ustawy, który podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Historia ustawy

Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku była przełomowym aktem prawnym w Polsce, regulującym postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi.

W 2011 roku ustawa została znowelizowana, wprowadzając surowsze kary za okrutne obchodzenie się ze zwierzętami oraz zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób zadający im ból i ograniczający ich ruchy dłużej niż 12 godzin. Te zmiany miały na celu zapewnienie jeszcze większej ochrony zwierzętom i poprawę ich dobrostanu.

Codzienna odpowiedzialność

Zwierzęta są nieodzownym elementem przestrzeni, w której żyjemy. Powinniśmy je traktować z szacunkiem i zrozumieniem nie tylko od ich święta, ale na co dzień. Dzień Praw Zwierząt jest okazją do przypomnienia sobie o naszej odpowiedzialności wobec wszystkich istot żyjących. Warto o tym pamiętać.

Dzień Praw Zwierząt to nie tylko święto ekologów, ale także ważne przypomnienie o konieczności poszanowania, ochrony i opieki nad zwierzętami. Dbajmy o nie każdego dnia, aby mogły żyć w godnych warunkach i bez cierpienia.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...