17.02.2024 12:30 38 źródło: Gazeta Wyborcza

Wojewodowie wzajemnie powołali się do rad nadzorczych. Szybko jednak zrezygnowali

fot. TTM

Beata Rutkiewicz, pełniąca wcześniej obowiązki zastępcy prezydenta Wejherowa, a obecnie wojewody pomorskiej, 'powołała wojewodę warmińsko-mazurskiego Radosława Króla do rady nadzorczej funduszu ochrony środowiska w Gdańsku. Król wysłał Rutkiewicz do rady funduszu w Olsztynie' - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, zasiadając w radzie nadzorczej funduszu ochrony środowiska, urzędnik może liczyć na ok. 5 tys. zł miesięcznie dodatkowego dochodu.

Wzajemne nominacje wywołały zdziwienie u części działaczy PO na Pomorzu z powodu przypuszczenia o zawarciu niecodziennej umowy między wojewodami, ale też przez przepisy zabraniające wojewodom zasiadania w radach nadzorczych spółek - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennikarze Gazety Wyborczej także zaznaczyli, że wojewódzkich funduszy ten ustawowy zakaz nie obowiązuje (wg przepisów są one regionalnymi instytucjami finansów publicznych, a nie spółkami). Z kolei już po kilkunastu dniach decyzje zostały zmienione i dość szybko po powołaniu Beata Rutkiewicz przestała pełnić funkcję członka rady funduszu w Olsztynie, a Radosław Król - w Gdańsku.

Zaistniałą sytuację w mediach społecznościowych skomentował m.in. były wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski.

(...) Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz wraz z kolegą Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Radosławem Królem iście po Platformersku postanowili napchać sobie kieszenie publicznymi pieniędzmi i powołali się w nawzajem do Rad Nadzorczych WFOŚiGW (...)napisał Aleksander Jankowski na swoim facebookowym profilu.

Beata Rutkiewicz zastąpiła Dariusza Drelicha

Warto przypomnieć, że wojewodą pomorskim Beata Rutkiewicz została pod koniec grudnia 2023 r. Zastąpiła na tym stanowisku Dariusza Drelicha.

Wcześniej od marca 2015 r. była odpowiedzialna za rozwój Wejherowa. Jako zastępca prezydenta Wejherowa nadzorowała bezpośrednio działalność m.in. wydziałów inwestycji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami i urbanistyki, czy spraw lokalowych.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.15:39 28.12.202315:39 28.12.2023


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.