Politycy nie zabijajcie polskich mediów

31.01.2024 19:53 0 MW

Przeglądy lekowe - Czy wiesz co to?

Fot. Pixabay.pl

Przegląd lekowy, choć brzmi jeszcze zagadkowo, to w tym artykule wyjaśnimy: Na czym on polega? Jak ważny jest dla pacjenta? Do kogo jest skierowana i jakie są jej efekty? Ciekawi? Zapraszam do lektury.

Znacie to, kiedy przychodzicie do lekarza i ten zaczyna pytać Was, oto jakie bierzecie leki albo tłumaczy Wam, że te można brać rano, te na czczo, a tych nie wolno łączyć?

No właśnie, ale w sumie, dlaczego to robi i po co? I tak w brzuchu się wszystko wymiesza.

Otóż nie do końca.

Przegląd lekowy - co to jest? - Pytamy o to farmaceutę z 17-letnim stażem Krzysztofa Konieczkę, kierownika apteki w Strzałkowie, Członka Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej.

Przegląd lekowy, to usługa świadczona przez farmaceutów, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa stosowania leków i docelowo poprawę komfortu życia pacjenta- tłumaczy nam farmaceuta.

Czy każdy może zapisać się na taki przegląd?

Przegląd jest szczególnie skierowany dla seniorów przyjmujących wiele leków i cierpiących na wiele chorób. Podczas szczegółowego wywiadu zbieramy informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz wszystkich przyjmowanych przez niego lekach i suplementach diety, zarówno tych zapisanych przez lekarza, jak i kupowanych przez pacjentów bez recepty. Na podstawie tych informacji analizujemy poprawność terapii, ryzyko interakcji pomiędzy preparatami, wychwytujemy błędy lekowe oraz tworzymy indywidualny plan opieki farmaceutycznej. Każdy przegląd lekowy kończy się rekomendacjami skierowanymi do pacjenta, jak i do lekarza rodzinnego.

Fot. PTMR

Dlaczego to jest takie ważne, skoro pacjenci chodzą do lekarzy i oni powinni wiedzieć najlepiej, czy dane leki pacjentowi szkodzą, czy nie?

Problemy lekowe to zjawisko występujące powszechnie. Począwszy od zapisywania leków przez różnych lekarzy, które mogą wchodzić ze sobą w niebezpieczne interakcje, a skończywszy na kupowaniu przez pacjentów reklamowanych suplementów diety, które zamiast pomagać, stanowią zagrożenie dla ich zdrowia. Weźmy, chociażby przykład leków przeciwbólowych tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które moźemy kupić w aptece bez recepty. Dla osób stosujących pewne leki na nadciśnienie nie są one najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą osłabić terapie i doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Lepiej wtedy pacjentowi zaproponować inny lek, który będzie w w pełni bezpieczny. Takich przykładów jest mnóstwo i przegląd lekowy służy, by je wychwytywać.

Fot. Pixabay.pl

W jakim stopniu jest to skuteczne? Czytałam, że w programie pilotażowym wdrażania opieki farmaceutycznej Grupy Opieka Farmaceutyczna, w ramach usługi przeglądu lekowego na poprawnie udokumentowanych 101 konsultacji, u 96 proc. pacjentów z więcej niż jedną chorobą, w ponad 83 proc. przyczyniło się do późniejszego bezpieczniejszego leczenia i poszerzyło wiedzę na temat stosowania preparatów.

Tak, jak wykazał pilotaż przeglądu lekowego ponad 80 % procent pacjentów po przeprowadzeniu przeglądu odczuwała poprawę samopoczucia, więc myślę, że warto, aby ta usługa zaistniała bardziej w społecznej świadomości i doczekała się większego wsparcia ze strony samorządów - dodał członek PTOF.

Dziękujemy za informacje.

Rozmawiała Marika Wohlert

Aby wprowadzić przegląd lekowy przez farmaceutów na terenie gminy, powiatu, miasta radni powinni przyjąć go w swoich budżetach. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podjął jeszcze decyzji, czy dofinansuje projekt. Także program jest, ale bez wsparcia finansowego farmaceutów nie będzie on wdrożony.

A Wy bylibyście zainteresowani taką usługą?


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...