28.11.2023 11:28 1 MS/PGE

Fundacja PGE organizuje drugą edycję konkursu "Spotkania ze sztuką". W tym roku tematem jest malarstwo Józefa Chełmońskiego

Zdjęcia PGE

Rusza druga edycja "Spotkań ze sztuką". Fundacja PGE zaprasza młodzież z całej Polski do wzięcia udziału. Konkurs umożliwia zaprezentowanie swoich umiejętności plastycznych, dając też możliwość odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

Tegorocznym tematem jest malarstwo Józefa Chełmońskiego

Zadaniem uczestnika jest przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Konkurs ma na celu pokazanie jak współcześni odbierają obrazy tego malarza i jak koresponduje z nimi jego twórczość. Spotkania ze sztuką skierowane są do do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych, które znajdują się w miejscowościach nie przekraczających 50 000 mieszkańców.

–Jako jeden z największych mecenasów kultury szczególną uwagę poświęcamy rozwojowi inicjatyw nastawionych na edukację, a takim projektem jest konkurs „Spotkania ze sztuką”. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów.– – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

–Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji tego projektu. Chcemy umożliwić jeszcze większej liczbie młodych ludzi z małych miejscowości kontakt ze sztuką, zabierając ich do najważniejszych muzeów sztuki w Polsce.

Zasady konkursu

Jak czytamy na stronie organizatora: Prace powinny być przygotowane na papierze technicznym w formie płaskiej w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa), węgiel Zgłosić można wyłącznie jedną pracę na klasę. Dzieła można wysyłać od 27 listopada 2023r. do 4 stycznia 2024 r.

Oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Jury sprawdzi prace pod względem zgodności z tematyką konkursu, walorów estetycznych, a także oryginalności wykonania.

Nagrody

Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody w postaci bonu o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie Empik. Ponadto klasa laureata razem z opiekunem otrzyma zaproszenia na wycieczkę do wybranego wspólnie jednego z pięciu Muzeów Narodowych w Polsce. Do wyboru: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Kielcach, albo Muzeum Narodowe w Krakowie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę organizatora.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...