27.11.2023 12:00 0 oprac. Tomasz Smuga

Spada dostępność mieszkań w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Najtrudniejsza sytuacja jest m.in. w Gdańsku

źródło: pixabay

W Warszawie, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu są najtrudniejsze sytuacje jeżeli chodzi o dostępność mieszkań możliwych do kupienia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. - Powodem są rosnące ceny mieszkań i wysokie zainteresowanie zakupami - podaje w raporcie Metrohouse.

Kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednak, jak zauważa Metrohouse, analizując wyniki listopadowego monitoringu 'dostępność mieszkań w cenie do 600 tys. zł najbardziej spadła w największych metropoliach'.

W Warszawie oferta mieszkań w tej cenie wynosiła w marcu 2023 r. 35 proc. **– obecnie jest to 14 proc. Stolica jest jednocześnie miastem, w którym dostępność takich lokali jest najmniejsza. Rekordowe spadki w dostępności takich mieszkań dotyczą dwóch innych miast – **Gdańska, gdzie jeszcze osiem miesięcy temu połowa ofert miała cenę poniżej 600 tys. zł, a obecnie taki parametr ma jedynie co czwarta oferta. Wzrosty cen i szybka wyprzedaż tego segmentu mieszkań doprowadziła do dużego spadku dostępności w Krakowie, gdzie jedynie co piąte mieszkanie można kupić w cenie do 600 tys. zł. W I kw. tego roku było to 45 proc. Oferta też znacząco skurczyła się we Wrocławiu (z 60 do 37 proc.) - czytamy w raporcie.

źródło: metrohouse.pl

Są jednak lokalizacje, gdzie nabywcy nie muszą się martwić niską podażą

Jak zauważają w raporcie w większości analizowanych miast pula takich mieszkań jest coraz mniejsza. Są jednak lokalizacje, gdzie nabywcy nie muszą się martwić niską podażą.

Do takich miast należą mniejsze ośrodki takie jak między innymi Bydgoszcz, Toruń, Białystok i Olsztyn. Wszędzie tu znakomita większość mieszkań umożliwia zakup z dopłatą. Nie oznacza to jeszcze, że w każdej z lokalizacji znajdziemy mieszkanie, którego parametry będą idealnie dopasowane do potrzeb zakupowych. Na tle analizowanych miast wyróżniają się Katowice, które w porównaniu do I kw. br. mają jeszcze większy odsetek ofert o wspomnianych kryteriach cenowych (wzrost z 70 na 75 proc.). W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę strukturę oferty, gdzie znaczny udział mieszkań obejmuje lokale wymagające nakładów remontowych - podaje operator sieci biur nieruchomości.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...