25.11.2023 13:00 1 Tomasz Smuga

Mieszkanka Gdańska wśród 100 inspirujących i wpływowych kobiet na świecie! Została wyróżniona za niecodzienną pasję

Pasją Izabeli Dłużyk są ornitologia i nagrywanie odgłosów przyrody/źródło pixabay

BBC opublikowało listę 100 inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata na rok 2023. Wśród pań znajduje się mieszkanka Gdańska Izabela Dłużyk. Została wyróżniona za niecodzienną pasję.

Gdańszczanka Izabela Dłużyk to jedyna Polka, której nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC. Polka została doceniona przez BBC w kategorii „Nauka, zdrowie i technologia”.

Rejestratorka terenowa jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale także dlatego, że jest niewidoma od urodzenia. Odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziny magnetofon Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku - podkreśla BBC.

Izabela Dłużyk nagrywa dźwięki ptaków i inne odgłosy przyrody w Białowieży, jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obszarów leśnych w Europie. We wrześniu 2023 roku BBC opublikowało materiał ze spaceru z rejestratorką przyrody w lesie Białowieskim. Dokument możecie wysłuchać klikając TUTAJ.

Dłużyk mieszka w Gdańsku. Ukończyła tam m.in. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku oraz studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim.

O liście

BBC 100 Women co roku prezentuje 100 wpływowych i inspirujących kobiet z całego świata.

Tworzymy filmy dokumentalne, fabularne i wywiady o ich życiu – historie, w których kobiety są w centrum uwagi, publikowane i transmitowane na wszystkich platformach BBC - informują na swojej stronie. - Szukaliśmy kandydatów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy trafili na pierwsze strony gazet lub wywarli wpływ na ważne historie, a także tych, którzy mają inspirujące historie do opowiedzenia, osiągnęli coś znaczącego lub wywarli wpływ na swoje społeczeństwa w sposób, który niekoniecznie trafiłby do wiadomości.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...