16.11.2023 13:04 0 MS

Koncert poetycko-muzyczny Wiara. Nadzieja. Miłość w Pelplinie

pixabay

W 30 rocznicę śmierci księdza Janusza Pasierba odbędzie się koncert poetycko-muzyczny "Wiara. Nadzieja. Miłość". Zapraszają Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie.

Świętej pamięci Janusz Stanisław Antoni Pasierb to polski ksiądz katolicki. Znany jako poeta, eseista, historyk oraz znawca sztuki i kultury. Urodzony w Lubawie, dzieciństwo spędził w Tczewie, gdzie chodził też do liceum. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Następnie kontynuował naukę w Warszawie, Rzymie oraz Fryburgu. Posiadał doktoraty z teologii i archeologii, a w 1982 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Zadebiutował na łamach "Tygodnika Powszechnego" w 1972 roku. Na swoim koncie ma kilkaset publikacji, w tym wiersze i eseje. Był też członkiem redakcji czasopisma "Studia Pelplińskie", "Studia Claromontana", "Nasza Przeszłość", a od 1988 roku "Przeglądu Katolickiego". Należał też do wielu organizacji, między innymi do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Instytutu Sztuki PAN, Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, czy Europejskiego Centrum Kultury. Wielokrotnie odznaczany między innymi Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. Na płycie grobowej zamieszczono fragment wiersza księdza Pasierba: "Wiem, że jesteś Życiem, przecież umieram" Warto tu przytoczyć inne mądre cytaty z jego utworów. "Wykształcenie nie pokrywa się z mądrością, znacznie więcej jest ludzi wykształconych niż mędrców"; "Przez przeżycie własnej osobności idzie się do przeżycia wspólnot"; "Człowiek zbudowany jest z nadziei. Ona jest jego siłą i motorem" - to tylko niektóre z jego mądrych, wartych uwagi przemyśleń.

Zapraszamy do zapoznania się w twórczością księdza Janusza Pasiera oraz na koncert poetycko-muzyczny już 16 listopada o godzinie 19:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...