24.07.2022 09:49 0 MW

Letnie oferty pracy za granicą. Na co uważać, by nie paść ofiarą oszustów?

Fot. KPP Starogard Gdański

Sezon wakacyjny często wykorzystujemy do podreperowania swojego budżetu i zaczynamy szukać pracy, także tej za granicą. Policjanci apelują o rozwagę przy wyborze i podrzucają kilka pomysłów na to, by nie paść ofiarą oszustwa. Sprawdź i pracuj poza krajem bezpiecznie.

Najczęściej pracy za granicą szukamy właśnie latem. Jest to dobra okazja, zwłaszcza dla młodych osób poznania nowych ludzi, nauki języka, zarobienia pieniędzy i przeżycia przygody życia. Tylko co zrobić, by zyskać na wyjeździe, anie stracić?

Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych - turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni itd- mówi asp.sztab Marcin Kunka, oficer prasowy KPP w Starogardzie Gdańskim. — Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych - festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego, natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru.

Choć to często dobrze płatne zajęcia, to wykonywane są przez cały sezon i w wysokich temperaturach.

Zanim podejmiesz pracę:

— zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,

— upewnij się, że pracodawca istnieje,

— sprawdź w sieci opinie o nim,

—unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,

— podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,

— czytaj dokładnie, co podpisujesz,

— przygotuj kopie niezbędnych dokumentów - dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa - najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,

— poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz,

— bądź w stałym kontakcie,

— zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,

— koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa - słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.

Funkcjonariusze przygotowali 300 000 sztuk broszury informacyjnej na temat przestępstwa handlu ludźmi, w tym wykorzystania ich do pracy przymusowej. Materiał zawiera porady jak nie stać się ofiarą, na co zwrócić uwagę podejmując pracę za granicą, gdzie w sytuacji zagrożenia uzyskać pomoc i wsparcie oraz informacje o prawach przysługujących ofiarom tego procederu.

Warto zapoznać się z nią i wszystkimi powyższymi podpunktami. Nasze bezpieczeństwo, jest w naszych rękach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...