23.06.2022 19:32 0 MW

Barokowy Zespół Parkowy i Galeria Ogrodów Cysterskich w Pelplinie otwarty

Fot.MW

Biskup i burmistrz zapraszają do otwartego Barkowego Zespołu Parkowego i Galerii Ogrodów Cysterskich w Pelplinie.

Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie uroczyście otwarto. Liczący ponad 700 lat teren wokół katedry zyskał nowy wygląd, ale przede wszystkim został otwarty dla mieszkańców, z czego cieszył się biskup Pelpliński Ryszard Kasyna

Cieszymy się, że znaczna część tego parku została odrestaurowana i jest możliwość zwiedzania go we wszystkich dniach tygodnia, w wyznaczonych godzinach o czym informujemy na stronie internetowej– mówił uradowany ks. biskup.

Fot. MW

Radości też nie kryje burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mirosław Chyła

Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się stworzyć takie miejsce, które będzie kolejną perłą w tej koronie naszego miasta, będzie przyciągało licznych turystów cieszyło swoim pięknem, zielenią, spokojem, będzie co dla duszy i ciała. Takiego miejsca w Pelplinie brakowało – dopowiedział włodarz.

Fot. MW

Wpis warty dotacje

Rewaloryzacja ogrodu biskupiego odbyła się w ramach projektu Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie. Tak duży projekt mógł się udać dzięki wsparciu wielu osób, w tym prezydenta Polski, który w 2014 r podpisał wpisanie Katedry w Pelplinie na listę pomników historii. Ten akt znacznie pomógł na pozyskanie środków zarówno z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i Unii Europejskiej – o czym przypomniał wiceminister resortu Jarosław Sellin.

To też się szczęśliwie złożyło, dlatego, ze obiekty, które są na liście pomników historii i światowego Dziedzictwa UNESCO, a jest ich zaledwie 20 kilka. Na te obiekty można było po prostu przeznaczyć znaczną ilość środków niż na te obiekty, które na tej liście nie są – wyjaśnił wiceminister.

Barok w nowoczesnym wydaniu

Remont parku wraz z budynkami odbywał się pod nadzorem konserwatora. Wszystko miało nawiązywać do epoki baroku, z nowoczesnymi elementami, które albo nawiązywały do epoki, albo nie wprowadzały historycznego hałasu.

Fot. MW

W ramach projekty odremontowano również dwa zabytkowe budynki z XIX wieku – wymienił Marian Kurek, kordynator projektu. Z XIX wieku w budynku bramnym wysuszono mury i fundamentami, założono izolację przeciw wilgociową, dokonano całościowego remontu wnętrza wymieniając posadzki, tynki, okładziny piwniczne, nadproża i drzwi. Dla budynku dawnej wozowni przewidziano nową funkcje - wystawienniczą. W obiekcie powstała Galeria Ogrody Cystersów. A projekt robót budowlano i konserwatorskich obejmował m. in. naprawę więźbi dachowej, wymianę pokrycia dachu również izolację przeciwwilgociową, modernizację wszystkich instalacji ocieplenie budynku od wewnątrz, tak by zachować jego ceglaną elewację, nowe posadzki, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, nową aranżację wnętrz. Na wewnętrznym dziedzińcu dobudowany został również przeszklony korytarz.

W galerii ogrodów cystersów prezentowana jest wystawa związana z historią ogrodów, a w jej wnętrzach będą różne działania i wydarzenia składające się na nową ofertę edukacyjną i kulturalną

Ponadto zakupiony niezbędne wyposażenie oraz sprzęt do obsługi parku.

Fot. MW

Ale to nie wszystko. Koordynator przedstawił jeszcze co zmienia się na terenie parku.

Dzięki zachowanym źródłom archiwalnym odtworzono pierwotny układ parkowy alei wraz z rekonstrukcją parteru kwiatowego po południowej stronie pałacu biskupiego zabiegom pielęgnacyjnym poddano zadrzewienie w alejach grabowej i kasztanowo-lipowej, usunięto samosiejki, nasadzono nowe drzewa zgodny z historycznym założeniem. Wprowadzono także elementy nowe typowe dla epoki w której ogrody powstałe, jak choćby aleje różane. Dla rodzin z dziećmi powstał naturalistyczny plac zabaw, na które składają się wierzbowe altany i tunele czy bukszpanowe labirynt z niewielką trampoliną.

Tak odnowiony ogród czeka na zwiedzających. Zostały jeszcze dwa etapy z trzech. Ich koniec przewidywany jest na połowę przyszłego roku. Jak potwierdził nam wiceminister:

Fot. MW

Dokończenie zadania nie jest zagrożone i prace będą w dalszym ciągu kontynuowane.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na efekt finalny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24