21.11.2021 07:07 0 MW
Znamy wyniki 13. edycji konkursu 'Polska wieś-dziedzictwo i przyszłość'. Nagrodę główną zgarnął Przemysław Kilian z Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków. W nagrodę jego pracę ,,Tradycje kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn. Ujęcie antropologiczne” już niedługo znajdziemy na półkach w księgarniach.
Wśród nadesłanych na konkurs 32 prac, w tym 19 w pierwszej kategorii i 13 w drugiej, znalazła się praca Przemysława Kiliana. To właśnie on w pierwszej kategorii obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi zajął pierwsze miejsce. Swoim dziełem poświęconym mieszkańcom Morzeszczyna, ich praktykowaniu tradycji kociewskiej ujął jury, które bardzo wysoko oceniło publikacje.
— Praca jest solidną, wieloaspektową, analizą charakterystycznego dla współczesnej kultury procesu retradycjonalizacji praktyk kulturalnych członków wspólnoty lokalnej, którą pod względem formalnym stanowi gm. Morzeszczyn na Kociewiu. Wartościowe poznawczo są uwagi na temat koncepcji „granicy” w badaniu zjawisk społeczno-kulturowych, jej postrzegania przez autochtonów, a tym samym poświadczania uświadamianych znaczeń różnicy kulturowej - uzasadniał swój wybór prof. dr hab. Roch Sulima.
Fot. GOK Morzeszczyn
Natomiast drugi recenzent - prof. dr hab. Józefa Styka tak pisze o pracy:
— Monografia charakteryzuje się bardzo dobrym poziomem od strony merytorycznej, warsztatowej i językowej. Autor wszechstronnie analizuje i interpretuje zarówno gwarę mieszkańców, jak też ich obyczajowość i obrzędowość, trafnie podzieloną na zachowania codzienne, odświętne i liminalne (ryty przejścia). Autor wykazał się świetną znajomością literatury przedmiotu, terenu badań i podjętej problematyki badawczej.
Nagrodą za konkurs jest wydanie publikacji w Wydawnictwie Naukowym Scholar i nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł.
Fot. FDPA
Organizatorem jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Gratulujemy!