20.11.2021 18:59 0 MW/UMiG Gniew

Czy z Gniewu czy z Tczewa, krwi zawsze potrzeba. Mobilny krwiobus już w ten poniedziałek w Gniewie

Fot. UMiG Gniew

W poniedziałek, 22 listopada na rynku w Gniewie stanie krwiobus. Wszyscy chętni, spełniający kryteria mogą przyjść i podzielić się najcenniejszym darem, jaki mamy w sobie.

„Oddaj krew - uratuj życie”. Tym hasłem Urząd Miasta i Gminy Gniew promuje akcję, której celem jest oddawanie krwi. Do tego, jak ważny jest to lek, nie trzeba chyba nikogo przekonywać?

Serdecznie zapraszamy wszystkie zdrowe, pełnoletnie osoby do pomocy chorym w ten właśnie sposób. Krew oddać będzie można w godz. od 9.00 do 13.00 - zachęca Maciej Czarnecki, burmistrz Miasta i Gminy Gniew.

Fot. Pixabay.pl

Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi, a jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddawanie krwi jest bezcenne.

Pewnie masz świadomość, że oddając krew ratujesz komuś, kogo nie znasz życie? On, Ona też są dla kogoś ważni i gdyby nie Ty być może nikt inny nie miałby okazji go lub ją poznać.

A jakie warunki trzeba spełnić, by podzielić się krwią?

Należy być osobą w przedziale wiekowym 18-60 lat, czuć się zdrowym, ważyć powyżej 50 kg. Ponadto nie mogą występować u Ciebie poniże objawy:

Fot. UMiG Gniew

Stałe:

Choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, choroby skóry, choroby układu nerwowego, choroby układu oddechowego, choroby układu moczowego, choroby zakaźne, choroby metaboliczne i układu endokrynologicznego (cukrzyca, tarczyca), choroby krwi i układu krwiotwórczego, nowotwory złośliwe, nosiciele wirusa HIV, AIDS, alkoholicy

Czasowe:

  • 2 tygodniowe: Po kuracji antybiotykowej, grypa oraz infekcje grypopochodne

  • 6 miesięcy: Tatuaż, kolczykowanie, zabiegi operacyjne, akupunktura, ciąża i okres karmienia piersią

  • 7 dni: usunięcie zęba i leczenie kanałowe

  • 1 tydzień: opryszczka, okres miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu.

Jak przygotować się do pobrania krwi?

Zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek. Wypij ok. 1 litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...