09.04.2021 17:30 8 NW

Wyższe mandaty dla właścicieli psów od 10 kwietnia

Źródło:pixabay.com

Od 10 kwietnia właściciele psów muszą liczyć się ze sporymi karami finansowymi. Bowiem za niezachowanie środków bezpieczeństwa podczas spaceru z pupilem grozi wysoki mandat. Jeśli dana sprawa zostanie przez służby zgłoszona do sądu – właściciel czworonoga może zapłacić jeszcze więcej.

Od 50 do 250 złotych właściciel psa zapłaci w przypadku „niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Dużo większa kara, bo 500 złotych grozi za „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka”.

W jakich sytuacjach zwierze może stwarzać zagrożenie dla człowieka?

W przepisach nie określono jasno, jakie dokładnie środki ostrożności trzeba zastosować. Wysokość kary i obowiązki nałożone na właścicieli czworonogów regulują różne inne ustawy, a i mogą się różnić pomiędzy sobą w obrębie gmin.

Powszechnie wiadomo, że pies powinien mieć na sobie kaganiec w komunikacji miejskiej. Ustawa o lasach mówi, że „kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Zakaz spuszczania psów ze smyczy obowiązuje w wielu miejscach, ale niekoniecznie dotyczy całych miast, a wyznaczonych obszarów.

Wchodzące w życie 10 kwietnia rozporządzenie stanowi więc przede wszystkim o większych karach, a nie nowych zasadach wyprowadzania i przewożenia naszych pupili.

Jeśli groźnego psa lub zakwalifikowanego do listy psów niebezpiecznych puścimy luzem, stwarzać on będzie zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka, a co za tym idzie – właściciel musi liczyć się z wręczeniem mandatu. Jeszcze gorsza sytuacja będzie w momencie, gdy dany pies zaatakuje.

Mandat otrzymany z rąk policjantów niekoniecznie będzie jedyną karą. Służby mogą skierować sprawę do sądu, a według Kodeksu wykroczeń „jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5000 złotych, a nawet ograniczeniem wolności”.

Poniżej przedstawiamy 11 ras psów, które znajdują się w dokumencie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne:

 1. amerykański pit bull terrier

 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)

 3. buldog amerykański

 4. dog argentyński

 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)

 6. tosa inu

 7. rottweiler

 8. akbash dog

 9. anatolian karabash

 10. moskiewski stróżujący

 11. owczarek kaukaski


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24