06.04.2021 08:10 0 raz/pomorskie.eu

Młodzież na Kociewiu znajdzie pomoc psychologiczną

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Ruszyły poradnie środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w szpitalach marszałkowskich. Psychologowie i psychoterapeuci mają pomagać dzieciom i młodzieży z różnymi problemami psychicznymi. Pomoc będzie udzielana m.in. w Starogardzie Gdańskim.

Jak podaje pomorskie.eu, na problemy i kryzysy psychiczne szczególnie narażone są dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Dr n. hum. Aleksandra Szulman-Wardal mówi, że badania młodych Pomorzan przeprowadzone przez Uniwersytet Gdański potwierdziły, że sporo nastolatków w czasie dojrzewania zapada na schorzenia ze spektrum afektywnego w kierunku zaburzeń depresyjnych.

Od kilku lat można zaobserwować też rosnącą liczbę samobójstw lub prób samobójczych u ludzi młodych. Obecnie nakłada się na to trwająca od ponad roku pandemia, która powoduje, że u coraz większej liczby dorosłych i dzieci pogarsza się stan zdrowia psychicznego. Ma na to wpływa m.in. niepewna sytuacja epidemiczna, zamrożenie gospodarki czy utrudniony dostęp do opieki medycznej. Pogłębia się też poziom frustracji i agresji spowodowany np.: izolacją, nauką zdalną, brakiem możliwości spotkania się z rówieśnikami - czytamy w serwisie prasowym pomorskiego samorządu.

Niestety pacjenci, szczególnie z mniejszych miejscowości, mają utrudniony dostęp do fachowej opieki.

Dlatego Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży zaczęły działać w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (w dwóch lokalizacjach – Kościerzyna i Dzierżążno) oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Z pomocy w ośrodkach skorzystają dzieci poniżej 7. roku życia, dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół średnich do ukończenia 21 lat. Pomocą objęte będą rodziny i opiekunowie prawni pacjentów. Ideą takich placówek jest m.in. uniknięcie hospitalizacji lub skrócenie pobytu w szpitalu.

W środowiskowej opiece psychologiczno-psychoterapeutycznej zatrudnieni są m.in.: psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Dzieci przyjmowane są z całym spektrum problemów (poza uzależnieniami i niepełnosprawnością intelektualną). Wizyty osobiste odbywają się w reżimie sanitarnym. Z uwagi na pandemię i obawy niektórych rodziców, możliwe jest też wsparcie telefoniczne lub on-line.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...