22.01.2021 10:30 1 NW/pomorskie.eu

'Ostatni raz tak mało podróżnych wybrało gdańskie lotnisko w 2007 roku' - port lotniczy podsumowuje 2020 rok

Źródło:pomorskie.eu

W 2020 roku z usług gdańskiego lotniska skorzystało ponad 1,7 miliona pasażerów. Jest to bardzo dobry wynik jak na czas pandemii. Ostatni raz z portu lotniczego skorzystało tak mało osób w 2007 roku. Wzrósł także ruch cargo, a realizacja najważniejszych inwestycji przebiegała bez zakłóceń.

Dokładnie 1 711 281 – tyle osób skorzystało z linii lotniczych Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w 2020 roku. W porównaniu do 2019 był to spadek o ponad 68 procent. Jak się okazuje, nie jest to mimo wszystko największy spadek w zestawieniu do innych największych, polskich lotnisk. W Warszawie spadek wyniósł 71 procent, a w Krakowie aż 89.

Milion siedemset tysięcy przewiezionych pasażerów to jest mega osiągnięcie, jak na praktycznie połowę roku zamkniętego ruchu lotniczego z powodu zakazu lotów oraz obostrzeń sanitarnych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG.

W minionym roku najchętniej wybieranymi kierunkami lotów były: Londyn, Oslo i Warszawa. Do samego Londynu poleciało ponad 189 tysięcy pasażerów. Mimo pandemii i ograniczeń podróżni chętnie wybierali loty czarterowe. Na pierwszym miejscu uplasowała się Turcja, którą wybrało 31 procent pasażerów czarterowych, a na pozostałych miejscach podium Grecja i Egipt. Jak podaje pomorskie.eu, dużą popularnością cieszyły się także letnie połączenia wakacyjne realizowane przez LOT.

Źródło:pomorskie.eu

Wzrosła liczba przewiezionych towarów i przesyłek lotniczych.

Bardzo miłe jest to, że mamy wzrost ruchu cargo i że do Gdańska wchodzą nowi operatorzy, czyli firmy kurierskie. To dla nich budujemy specjalne terminale i udostępniamy nasza infrastrukturę – mówi prezes Kloskowski.

W 2020 roku łącznie przesłano 7028 ton ładunków. To o 2 procent więcej niż w 2019 roku.

Wstępne wyniki finansowe pokazują także niewielką stratę (661 tysięcy złotych).

To nie jest najgorszy wynik, ale przed pandemią byliśmy firmą rentowną. Zakończyliśmy już negocjacje z bankami i ustaliliśmy, że zadłużenie zostanie skompensowane środkami kredytowymi. Nie będziemy prosić udziałowców Portu Lotniczego o pomoc – podkreśla Tomasz Kloskowski.

Tutaj warto wspomnieć o dwóch najważniejszych inwestycjach portu lotniczego, tj. rozbudowie terminalu pasażerskiego T2 o pirs zachodni i budowie biurowca Alpha w ramach planowanego Airport City Gdańsk. Obie przebiegają bez przeszkód.

Na budowie pirsu prowadzone są prace przy pokryciu dachu. Trwa montaż konstrukcji słupowo-ryglowej i szklenie fasad. Murowane są ściany na poziomie +1, kładzione posadzki jastrychowe na poziomie 0 i izolacja termiczna na poziomie -1. Wykonawca montuje systemy wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, wentylacyjne i elektryczne. Przebudowywany jest istniejący terminal T2 w tym zakresie, w którym docelowo zostanie połączony z nowym pirsem. Na budowie biurowca Alpha trwa montaż fasady oraz instalacji na dachu. W łazienkach i hallach windowych oraz w hallu wejściowym prowadzone są prace wykończeniowe. W garażu montowane są instalacje. Ponadto rozpoczęto wykańczanie posadzek w żywicy. Zakończenie większości tych prac zaplanowane jest na marzec


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24