08.01.2021 09:56 0 raz

Murarze odkryli telegram sprzed pół wieku

źródło: TT/PKP

Do niespodziewanego odkrycia doszło w Gdańsku. Ekipa murarzy pracujących przy modernizacji Dworca Głównego w Gdańsku odkryła umieszczoną w ścianie butelkę ze znajdującą się wewnątrz kartką z zapiskami będącymi świadectwem tragicznych wydarzeń Grudnia ’70. Odkrycia dokonano kilka tygodni po 50. rocznicy tych tragicznych wydarzeń.

Jak podaje serwis prasowy PKP, podczas prowadzonej przebudowy budynku dworca Gdańsk Główny, robotnicy wykonujący prace murarskie dokonali niecodziennego znaleziska. W jednej ze ścian umieszczona została butelka z notatką napisaną przez anonimowych pracowników na blankiecie telegramu pocztowego.

Treść odręcznie wykonanej notatki (pisownia oryginalna): "Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku".

Telegram, który został znaleziony, opisuje wydarzenia zrywu antykomunistycznego polskich robotników Wybrzeża. Robotnicy Trójmiasta mieli odwagę upomnieć się o godne życie, o chleb, o wolną Polskę. Dzisiaj, odkrywając wiadomości z tamtych lat, dokładamy „cegiełkę” do wiedzy o zrywie, o czasach komunistycznych – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Jak dodał Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., odkrycie butelki z notatką upamiętniającą Grudzień ’70 w 50. rocznicę tych tragicznych wydarzeń to kolejne świadectwo tego, że dworce PKP, podobnie jak zamki, pałace czy twierdze, również są niemymi świadkami historii.

W tym przypadku tej najnowszej, zmieniającej losy współczesnej Polski – stwierdził.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24