05.01.2021 08:27 0 raz/KWP Gdańsk

Byli poszukiwani w całej Europie – wpadli na Pomorzu

źródło: KWP Gdańsk

Gdańscy stróże prawa zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jeden z nich podczas interwencji policjantów, podawał się za funkcjonariusza międzynarodowej organizacji policji- Interpol.

Policyjni wywiadowcy w sobotę (2 stycznia) podczas patrolowania ulic Gdańska, zauważyli 42-latka, który poszukiwany był do odbycia kary ponad 5 lat pozbawienia wolności m.in. za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających.

Mężczyzna, gdy zobaczył zbliżających się do niego policjantów, zaczął uciekać. Został zatrzymany przez wywiadowców, gdy próbował przeskoczyć ogrodzenie. 42-latek został obezwładniony i doprowadzony do radiowozu. Policjanci sprawdzili jego tożsamość w policyjnych systemach i okazało się, że mężczyzny poszukuje nie tylko polski wymiar sprawiedliwości. 42-latek był poszukiwany również przez niemiecki sąd, który wystawił za nim Europejski Nakaz Aresztowania m.in. za kradzieże samochodów – poinformowali w poniedziałek (4 stycznia) pomorscy policjanci.

Mężczyzna został doprowadzony przez policjantów do aresztu śledczego, w którym będzie oczekiwał na dalsze decyzje wymiaru sprawiedliwości.

Do kolejnego zatrzymania osoby poszukiwanej doszło w niedzielę (3 stycznia) po godzinie 15:00, gdy funkcjonariusze gdańskiej drogówki pełnili służbę w ramach grupy Speed i kontrolowali prędkość na Obwodnicy Trójmiasta.

W pewnym momencie na wysokości węzła Matarnia zatrzymali do kontroli kierowcę volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 30 km/ h. Podczas interwencji obywatel Holandii przedstawił się jako funkcjonariusz Interpolu- międzynarodowej organizacji policji i okazał legitymację służbową. Dokument ten wzbudził podejrzenia policjantów co do jego autentyczności m.in. z powodu braku drugiej strony dokumentu – czytamy w relacji policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Mundurowi sprawdzili w systemie dane 51-letniego mężczyzny. Okazało się, że obywatel Holandii od 8 lat jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez Holandię, a na swoim koncie ma przestępstwa narkotykowe, gospodarcze i finansowe.

Poszukiwany przyznał, że legitymacja, którą okazał, jest fałszywa i że dostał ją w prezencie. Funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony dokument, a 51-latek odpowie za posługiwanie się fałszywą legitymacją, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności – podali stróże prawa z Pomorza.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Zgodnie z dyspozycją Europejskiego Nakazu Aresztowania rozpocznie się procedura przekazania mężczyzny holenderskiemu wymiarowi sprawiedliwości, za nim jednak to się stanie, zatrzymany Holender zostanie doprowadzony przez policjantów do prokuratury okręgowej


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24